Pałac Kindlerów

Pałac Kindlerów

Pabianice to miasto, które istnieje już od prawie 65 tysięcy lat w województwie łódzkim. Usytuowane jest nad rzeką Dobrzynką oraz wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej jako siedziba powiatu pabianickiego. Pałac Kindlerów Pabianice stanowi pozostałość po rodzinie Kindlerów, która w XIX wieku było bardzo cenionym rodem fabrykanckim miasta. Po II wojnie światowej upaństwowiono fabrykę, a budynek stał się on siedzibą jednego z Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Pamotex” Obecnie na terenie obiektu mieści się Urząd Skarbowy. Jeżeli interesują się neorenesansową architekturą, koniecznie musisz zobaczyć znajdujący się w Pabianicach Pałac Kindlerów.

Pabianice – ciekawostki na temat miasta

Wielu turystów przyjeżdża do województwa łódzkiego w celu zobaczenia pięknego, eklektycznego, bardzo specyficznego miasta Łódź. Wyjeżdżając na teren środkowej Polski, warto wiedzieć, co jeszcze oferują okolice fabrycznej Łodzi. Pabianice to jedno z niewielkich miast, aczkolwiek posiada bogatą historią związaną właśnie z rozwojem przemysłu. Ponadto, często Pabianice odgrywały rolę miasta Łódź, jak na przykład w filmie „Ziemia Obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Symbolem miasta Pabianic niewątpliwie są tak zwane Prządki. Jest to rzeźba znajdująca się na szczycie fasady biura firmy Krusche&Ender, który wówczas były nazywane królami bawełny pabianickiej. Na rozwój miasta nie tylko wpłynęła rodzina Krusche i Ender, ale także ród Kindlerów, po których obecnie możemy podziwiać pięknie zachowany e neorenesansowym stylu Pałac Kindlerów.

Pałac Kindlerów Pabianice – historia obiektu

Rudolf Kindler – urodzony w Stawiszynie 5 czerwca 1819 roku był siódmy dzieckiem Karola Wilhelma i Joanny z Salingów. Zmarł w wieku 72 lat w Dreźnie. Kim był i co zrobił dla miasta Pabianic? Po zdobyciu należytych umiejętności w celu sprawowania zawodu tkacza zatrudnił się w firmie Zacherta, przystąpił do kościoła braci morawskich, po czym ożenił się z córką zgierskiego tkacza. W połowie XIX wieku przybył do miasta Pabianic, gdzie Beniamin Krusche powierzył w jego ręce kierownictwo farbiarni. W Pabianicach urodziło się sześcioro dzieci Rudolfa, w związku z czym w latach 70 XIX wieku ceniony tkacz filmy Kruschego postanowił zakupić teren na Nowym Mieście. Wówczas powstała tutaj ogromna fabryka wytwarzająca kilka rodzajów tkanin z przewagą produktów półwełnianych. Była to jedna z prężnie rozwijających się fabryk pabianickiego przemysłu, w związku z czym naprzeciw obiektu powstała rezydencja rodziny, czyli obecny Pałac Kindlerów. 

Pałac Kindlerów Pabianice – opinie turystów

Każdy, kto postanawia przyjechać do Pabianic powinien zobaczyć znajdujący się tutaj Pałac Kindlerów. Obiekt zachowany jest w stylu neorenesansowym z końca XIX wieku. Fasada sama w sobie posiada bardzo subtelne dekoracje. Dwa ryzality, gzyms koronujący oraz delikatne wykończenia przyokienne nadają budynkowi skromny, a zarazem bardzo przyciągający uwagę charakter architektoniczny. Bardzo ciekawym zjawiskiem są pewnego rodzaju „puste” okna. Otóż jest to okno, które jest zamurowane i nie posiada żadnych szyb ani obramowań. Taki bohater wśród prawidłowo wbudowanych okien przykuwa uwagę i sprawia, że nikt nie przejdzie obok obiektu obojętnie.