Najpopularniejsze miejsca w Pabianicach

Najpopularniejsze miejsca w Pabianicach

Co można robić w Pabianicach latem?

Lata to pora roku, w której trudno usiedzieć w domu. Jeździmy na różne wycieczki, próbujemy cieszyć się naturą i odhaczamy kolejne cele. Również dla dzieci jest to świetny okres na poznawanie nowych miejsc, bo mają wtedy wakacje. Tylko pojawia się pytanie, gdzie udać się na tę wycieczkę? Jeśli tym razem zdecydujemy się odwiedzić Pabianie, to warto zwrócić uwagę na te miejsca, które szczególnie dobrze się prezentują w lecie. O jakich miejscach mowa?

Wycieczka na rynek

Rynek jest wizytówką każdego większego miasta. To tam właśnie ma miejsce całe życie towarzyskie. Czy w Pabianicach jest inaczej? Oczywiście, że nie, jest dokładnie tak samo. To właśnie na rynku znajdziemy najciekawsze kawiarnie i bary i to tam odbywa się wiele publicznych koncertów i spektakli. Może będziemy mieć szczęście i akurat będzie miało miejsce jakieś ciekawe wydarzenie? Czasem są to koncerty rockowe starych kapeli, które podbijały serca fanów w latach 80-tych. Czasami pojawiają się też wydarzenia tematyczne np.z motywami patriotycznymi. Zwykle mają one miejsce z okazji rocznic takich jak 1 września cz 1 sierpnia. Pojawia się wtedy orkiestra oraz przedstawiciele służb państwowych. Ale tak naprawdę wcale nie potrzebujemy hucznego wydarzenia, aby móc się dobrze bawić, bo jak już wspomnieliśmy – na rynku zawsze jest co robić.

Rynek w Pabianicach. W dzień czy po zmroku?

Kiedy najlepiej wybrać się na rynek? W ciągu dnia, czy może jednak późnym wieczorem? To oczywiście zależy od tego, w jakim gronie jesteśmy. Jeśli jesteśmy w gronie samych dorosłych, to najlepiej wybrać się tam wieczorem. Wtedy możemy mieć pewność zobaczenia, jak wygląda życie towarzyskie Pabianic. Będziemy mieli okazję spotkać studentów świętujących zdanie sesji, pracowników korporacji szukających odprężenia a także lokalnych artystów grających na gitarze. To tam właśnie zbiera się cała miejska śmietanka i powstaje jeden spójny gwar. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak bawią się Pabianiczanie. Nie ma więc wątpliwości, że wśród tego, co warto zobaczyć w Pabianicach, rynek jest prawdziwym numerem jeden.

A co jeśli pogoda zepsuje nam plany?

zła pogodaLato jest przewspaniałą porą. Idealnie nadaje się do wszelkich możliwych aktywności poza domem. Oczekujemy jednak, że podczas naszej lepiej wycieczki będzie dopisywała pogoda. Spodziewamy się słońca i wysokich temperatur, ale czy zawsze jesteśmy w stanie sobie to zagwarantować? Ileż to razy zdarzyło nam się, że wyszliśmy w lecie na spacer i nagle zerwał się deszcz. Nie trzeba chyba wyjaśniać, dlaczego tak bardzo psuje nam to plany. Jeśli więc zaplanowaliśmy sobie wycieczkę do Pabianic i o złej pogodzie dowiedzieliśmy się za późno, to nic stracone. Nadal możemy spędzić miło czas w mieście, jeśli wybierzemy któryś z krytych obiektów. Co takiego mamy do wyboru?

Chodźmy do kina

Bardzo dobrym pomysłem jest udać się do kina i obejrzeć, któryś z aktualnie granych filmów. Oczywiście jego dobór będzie zależeć od wielu czynników, między innymi od gustu i od wieku osób, z którymi jesteśmy. Jeśli zdecydowaliśmy się zwiedzać Pabianice całą rodziną, to bardzo trudno nam będzie znaleźć coś, co się wszystkim spodoba. Poważne dramaty raczej znudzą nasze dzieci, a filmy animowane będą uciążliwe dla nas. Dobrym wyborem mogłoby być pójście na któryś z filmów o superbohaterach. Przoduje w tym wytwórnia MCU, która zajmuje się ekranizacjami komiksów Marvela. Jest to bardzo płodne studio, które wypuszcza filmy co roku, więc jest duża szansa, że gdy udamy się do kina, to akurat będą grać coś z tego repertuaru.

Które kino w Pabianicach jest najlepsze?

Do którego kina w Pabianicach najlepiej się wybrać? Wybór nie jest zbyt wielki, ale jednak jakiś jest. Najpopularniejsze jest oczywiście kino Helios, czyli jedna z najbardziej znanych sieci w Polsce. Ze zrozumiałych powodów jednak wiele osób nie chce oglądać filmów w sieciówkach i woli wspierać lokalne kina. Takim jest Kino Teatr TOMI.

Edukacja i kultura w Pabianicach. Co warto zobaczyć?

Co można robić w Pabianicach, aby się trochę doedukować na różne tematy? Sposobów jest wiele. Między innymi można odwiedzić jakąś specjalną placówkę poświęconą właśnie temu celowi. Czy coś może być lepsze od muzeum? Oczywiście nie każdy będzie miał ochotę wybrać się akurat tam, zwłaszcza gdy jest lato. Ale znajdzie się kilka bardzo mocnych argumentów za tym, aby jednak nie ryzgnować.

Czy zwiedzanie muzeów w lato ma sens?

muzeum

Czy wybranie się do muzeum w lecie ma sens? Przecież o tej porze każdy woli spędzać czas na świeżym powietrzy i cieszyć się promieniami słonecznymi. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy wstąpić do muzeum choćby na chwilę. Samo zwiedzanie zwykle zajmuje około godziny, więc nie powinno nam to zepsuć weekendowego wypadu. Wręcz przeciwnie zajrzenie do takiego obiektu może być dobrym sposobem na schronienie się przed upałem. Muzea w Pabianicach są klimatyzowane, więc gdy temperatura wynosi powyżej 30 stopni, to taka edukacyjna wizyta może być wybawieniem. Wyjście do muzeum jest więc zdecydowanie czymś, co warto robić w Pabianicach w lecie.

Do którego obiektu muzealnego się wybrać? Oczywiście do Muzeum Miasta Pabianic, które jest czynne od wtorku do czwartku między godziną 10 a 15, a w piątek o trzy godziny dłużej. Zupełnie inne godziny otwarcia obowiązują w piątek, a jest to przedział od godziny dziesiątej do siedemnastej.

Jakie eksponaty zobaczymy w Muzeum Miasta Pabianic?

Jedną z najciekawszych wystaw, jaką możemy zobaczyć w pabianickim muzeum jest ta pt. „Kowalstwo – gnijący zawód”. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ona sztuki kowalskiej. Zobaczymy więc między innymi narzędzia, jakich kowale dawniej używali do pracy. Jeśli już interesują nas takie klimaty, to warto też zobaczyć wystawę o tradycyjnej społeczności wiejskiej regionu. Dla tych, których bardziej interesuje przygoda, mamy wystawę o Faunie Polski. Jak widać, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jak jeszcze spędzić lato w Pabianicach?

Rowery miejskie. Jak wypożyczyć rower w Pabianicach?

rowerRowery miejskie to jedna z tych rzeczy, które w Pabianicach funkcjonują stosunkowo od niedawna. Może się nimi posługiwać każda osoba, która posiada kartę miejską. W mieście znajdują się także rowery dla niepełnosprawnych, więc nawet osoby z ograniczeniami ruchowymi są w stanie przejechać się po wybranej trasie. A skoro mowa o trasach, to jak wyglądają one w Pabianicach? Niestety aż tak wielu ścieżek rowerowych tu nie ma, więc cykliści są zmuszeni do tego, aby jeździć po ulicy, lub organizować sobie wypady za miasto. Nie jest to jednak większy problem, ponieważ ulice Pabianic są stosunkowo bezpieczne w porównaniu z innymi miastami w regionie. Oczywiście wypadki się zdarzają, ale nie są one aż tak częste, aby ktokolwiek miał się bać wychodzić z domu. Jeśli więc chcemy pojeździć na rowerze miejskim, to możemy być pewni, że jesteśmy w dobrym do tego miejscu.

Trasy dla rolkarzy

Zaraz zaraz, a co z rolkami? Oczywiście nie ma specjalnych tras dla rolkarzy jak te dla rowerzystów, ale to nie znaczy, że jest im pod górkę. Wręcz przeciwnie, w mieście znajduje się wiele miejsc, które świetnie się do tego nadają. Przykładem mogą być wspomniane już parki, gdzie jest naprawdę prosty asfalt. Dzięki równemu terenowi łatwiej będzie nam jeździć płynnie, co zmniejsza ryzyko upadku i kontuzji. Musimy jednak uważać na to, aby nie zagrażać bezpieczeństwu innych osób. Zwłaszcza w okolicach południowych w lokalnych parkach pojawia się wiele matek z dziećmi, które raczej nie chciałyby zderzyć się z rozpędzonym rolkarzem. Jeśli jednak zadbamy o wszystkie standardy bezpieczeństwa, to nic nie powinno grozić naszej dobrej zabawie.

Najlepsze letnie rozrywki w Pabianicach

Co robić w Pabianicach w lecie, kiedy potrzebujemy jednocześnie ochłody i rozrywki? Pojawia się dla nas cała gama możliwości, zaczynając od basenu, a kończąc na budce z lodami. A może mamy ochotę zorganizować sobie piknik w parku?

Lewityn MOSiR

Jaki znamy pomysły na to, aby się ochłodzić? Oczywiście wskoczyć do chłodnej wody, a taką znajdziemy tylko na otwartym basenie. No może jeszcze w rzece, ale kąpanie się w niej nie wydaje się najlepszym pomysłem dla nikogo. Lepiej więc znaleźć miejsce, które powstała specjalnie po to. A jest nim właśnie MOSiR, czyli ośrodek sportu i rekreacji, którego jedną z głównych atrakcji jest właśnie basen. Gdy tylko zaczyna się lato, pojawiają się na nim tłumy. Trudno jest wtedy się połamać w czymkolwiek, a czasami to nie ma nawet gdzie położyć ręcznika. Ale dla kilku rozkosznych momentów ochłody warto.

basen

Spacer po parku

Jeśli pogoda dopisuje, to warto wybrać się na spacer. W zbyt zimne dni spacerowanie, choć dobre dla zdrowia, jest naprawdę nieprzyjemne. Myślimy wtedy o tym, żeby jak najszybciej wrócić do domu i nie potrafimy się zrelaksować za grosz. Co innego, gdy nad nami świeci słonko i daje nam znak, że czas trochę rozprostować kości. Pytanie tylko gdzie? Samo chodzenie w kółko wokół domu czy bloku to raczej kiepski pomysł na spędzenie popołudnia. Dlatego jeśli zastanawiamy się, gdzie pójść w Pabianicach latem, to z odpowiedzią przychodzą nam parki. Są dwa parki, które z gorącym sercem polecamy. Pierwszy to Park Słowackiego, który znajduje się tuż przy Starym Rynku. To bardzo dobra lokacja, bo jeśli zwiedzamy Pabianice, to nie musimy szukać transportu między rynkiem a parkiem. Możemy w każdym momencie zmienić zdanie i wstać z parkowej ławki, aby napić się kawy na rynku. Albo odwrotnie: w każdej chwili możemy zapłacić za kawę i pójść na spacer do Parku Słowackiego.

Park Zielona Górka w Pabianicach

piknikDrugiem podobnym miejscem jest park Zielona Górka. To świetna przestrzeń do tego, aby urządzić piknik. Jak przygotować się pikniku, aby cała rodzina była zadowolona? Na pewno będzie nam potrzebny koc i koszyk. Koc oczywiście powinien być takich rozmiarów, aby zmieścili się na nim wszyscy. To już oczywiście od nas zależy, czy chcemy się tam wybrać całą rodziną, czy może w bardziej ograniczonym gronie. Jedzenie też powinniśmy dobrać tak, aby dla nikogo niczego nie zabrakło. Nie powinno być też za dużo, bo taki prowiant może się szybko zepsuć. A skoro już o psuciu mowa, to uważajmy na takie produkty, które są „wrażliwe” na ciepłą pogodę. Na przykład dania z gotowaną kapustą mogą się szybko zepsuć w upale. Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu, więc dobrze będzie, jeśli każdy z uczestników pikniku będzie miał co najmniej jedną butelkę wody.

Jakie jeszcze parki w Pabianicach warto odwiedzić?

Nie zapominajmy o Parku Wolności, który jest przecież jednym z najbardziej znanych zieleńców w mieście. Pabianiczanie bardzo cenią sobie ten skrawek zieleni i chętnie korzystają z dobrodziejstw natury o letniej porze. Bardzo przyjemnie jest tam późnym popołudniem. Około godziny osiemnastej w czerwcu lub lipcu powietrze jest cały czas cieplutkie i delikatne, a niebo już zaczyna się złocić. Jedynym minusem mogą być komary, chociaż i tak nie ma ich tam tyle, co nad rzeką. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w specjalne sprej, który będzie odstraszał te małe potworki. Nie mniej groźni są ich bezskrzydli kompani – kleszcze. Mogą być naprawdę niebezpieczne nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych dzieci. Bez względu więc na to, czy wybieramy się na wycieczkę do lasu czy do parku, powinniśmy najpierw zainteresować się tym, jak ochronić dzieci przed kleszczami.

Gdzie w Pabianicach zjeść lody?

Co nam się kojarzy z latem oprócz krótkich spodenek i wysokiej temperatury? Oczywiście lody. Gdy tylko robi nam się gorąco marzymy o tym, aby zjeść lub wypić coś zimnego, co przyniesie nam ochłodę. Dlatego w gorące dni zawsze są takie długie kolejki w lodziarniach. Niestety nie jesteśmy aż tak oryginalni i nie tylko my wpadliśmy na ten pomysł. Tylko tu pojawia się pytanie, gdzie w ogóle w Pabianicach możemy zjeść lody? albo raczej: gdzie są najlepsze? Wiadomo, ze każdy ma swój gust i jest wiele opinii, ale mieszkańcy upodobali sobie najbardziej dwie lodziarnie. Pierwsza nazywa się Lód Miód i znajduje się na ul. Grobelnej 7. Dostaniemy tam lody w wielu różnych smakach, więc nie tylko się ochłodzimy, ale też ucieszymy nasze kubki smakowe czymś ekstra. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami lodów włoskich, to wybierzmy się na ulicę 20 Stycznia 4A. Znajdziemy tam budkę z lodami włoskami, która nazywa się… Lody Włoskie. Nie jest to żaden podstęp i nazwa oznacza dokładnie to czym jest.