Jak zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe?

Jak zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe?

Idealny kandydat do pracy powinien posiadać bogate doświadczenie, ale skąd wziąć doświadczenie zawodowe przed ukończeniem studiów? Czy jest to w ogóle możliwe? Przyjrzyjmy się kilku sprawdzonym sposobom na uzyskanie doświadczenia przed podjęciem pierwszej pracy i sprawdźmy, w jakich miejscach najszybciej je zdobędziemy.

Gdzie zdobyć doświadczenie zawodowe?

Wbrew pozorom nie jest tak trudno zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Istnieje wiele możliwości np.: praca po godzinach zajęć, praca weekendowa, czy tymczasowa podczas wakacji. W dobie cyfryzacji można również bardzo łatwo znaleźć zlecenia pracy zdalnej. Wiele ogłoszeń pojawia się na portalach z ogłoszeniami o pracy takich jak: https://www.gowork.pl/praca/pabianice;l

Jeśli zależy nam na szybkim zdobyciu pracy warto zapoznać się z ofertami pracy w takich zawodach jak kasjer, kelner, sprzedawca, czy pracownik w firmie usługowo – handlowej.

Kilka sposobów na zdobycie doświadczenia

Zacznijmy od wolontariatu i praktyk. W czasie trwania studiów jest wiele sposobności, by dostać się na wolontariat lub praktyki w interesującej nas placówce, lub firmie. Firma taka otrzymuje darmowego pracownika, a wolontariusz lub praktykant może od podszewki poznać specyfikę danego zawodu. Co więcej, często zdarza się, że pracodawca jest na tyle zadowolony z nieodpłatnej pracy praktykanta, że po zakończeniu praktyk proponuje pracownikowi zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Innym sposobem na uzyskanie doświadczenia jest uczestnictwo w organizacjach studenckich, dzięki którym można zdobyć zarówno umiejętności twarde takie jak umiejętność zarządzania projektami, organizacji eventów, czy miękkie takie jak empatia, czy systematyczność. Ponadto uczestnictwo w strukturach studenckich daje niepowtarzalną okazję do poznania różnych osób i firm, pozyskania wartościowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować ofertą pracy.

Rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności to również ciekawy sposób na pozyskanie doświadczenia. Dzięki nim robimy to, co nas interesuje, a doskonaląc się w danej dziedzinie zawsze zdobywamy doświadczenie, które możemy później przekuć w konkretne umiejętności przydane w danym zawodzie.

Szkolenia to również okazja na zdobycie doświadczenia przed pierwszą pracą, zwłaszcza jeśli połączone są z częścią praktyczną i wykorzystaniem nabytych umiejętności w prawdziwym życiu.

Kolejnym sposobem jest praca go godzinach i w dni wolne od nauki. Wymaga od osoby dużego samozaparcia i jest często wyczerpująca, zwłaszcza kiedy godzimy naukę i prace jednocześnie, ale pozwala najszybciej uzyskać doświadczenie. Istnieje możliwość pracy tymczasowej na przykład podczas wakacji, pracy po godzinach, czy pracy zdalnej. W ostatnich latach to właśnie praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Dzięki niej bez problemu można połączyć naukę na uczelni oraz pracę i tym samym w znacznie szybszym tempie zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe.