Trumny znalezione pod ulicą Warszawską

Trumny znalezione pod ulicą Warszawską

Trumny znalezione pod ulicą Warszawską

Trumny znalezione pod ulicą Warszawską: Od niedawna trwają pracę nad modernizacją torowiska. Podczas prac robotnicy znaleźli coś, czego się nie spodziewało. Okazuje się, że pod jezdnią na ul. Warszawskie znajdują się trumny.

W Pabianicach trwają roboty w okolicach kościoła św. Floriana. Robotnicy przypadkowo dokonali pewnego odkrycia podczas pracy. Otóż pod jezdnią natknęli się dziwne podłużne kształty. Gdy przyjrzeli się bliżej okazało się, że są to trumny.

– Rzeczywiście, odkryliśmy dzisiaj na ulicy Warszawskiej stary cmentarz (…)Mamy już wstępną decyzję o zaprzestaniu prac na wysokości kościoła i oczywiście zastosowaliśmy się do niej – oświadczył prezes Progreg InfraCity Rafał Sąciński.

Co o historii Pabianic mówi nam znalezisko?

To niecodzienno znalezisko od razu zgłoszono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. Więcej informacji na temat tego znaleziska można było usłyszeń od dyrektora Muzeum Miasta Pabianic, Ryszarda Adamczyka.

– Został poświęcony w 1811 roku, a oficjalnie funkcjonował do 1824 roku, czyli do czasu powstania cmentarza przy ul. Kilińskiego. W praktyce pochówki odbywały się tam jeszcze przez kolejne dwa lata – wyjaśnia Ryszard Adamczyk. – Natomiast starania, aby mogły się tam odbywać były podejmowane już wcześniej, bo pod koniec XVIII wieku. – wyjaśnił Adamczyk.

Wykopaliska: źródło wiedzy historycznej

Wszyscy kojarzymy, jak mniej więcej wygląda praca archeologów. Często romantyzujemy ich pracę, gdyż mamy w głowach wyobrażenia z takich filmów jak „Park Jurajski”. Chociaż nie da się umniejszyć im dokonaniom, to warto pamiętać, ze wiele takich odkryć wcale nie dokonuje się z inicjatywy archeologów. Często są one efektem przypadku, właśnie podczas prowadzenia robót drogowych. Przykładem może być niedawne znalezienie fundamentów dawnej fabryki w Rzeszowie, a jeszcze wcześniej tzw. Bramy Sandomierskiej.