Pałac Kruschego

Pałac Kruschego

Pabianice posiada na swoim terenie wyjątkowe pałace, w których mieszkali rodziny i osoby mające wielki wpływ na miasto. Obiekty tego typu nie stanowią rzadkości w Pabianicach, ponieważ budowali je fabrykanci w celu zagospodarowania swojej przestrzeni do pracy. Sznasą do wielkiego rozwoju miasta był kryzys w sukiennictwie, który był spowodowany wprowadzeniem granicy celnej w pierwszej połowie XIX wieku między Rosją a Królestwem Polskim. Wydarzenie to najbardziej wpłynęło na rozwój produkcji bawełnianych tkanin. Tutaj dużą rewolucję odegrały postaci o nazwisku Krusche i Ender, po których zostały dwa cenne zabytkowe obiekty: Pałace rodziny Enderów oraz Pałac Kruschego.

Opinie o mieście Pabianice

Należące do Związku Miast Polskich Pabianice cieszą się dużą ilością pozytywnych komentarzy na temat zachowanych zabytków, atmosfery oraz funkcjonowania miasta. Wielu turystów coraz częściej przyjeżdżają do Pabianic, ponieważ miasto to budzi swoją historią duże zainteresowanie i ciekawość. W XX wieku Pabianice w wielu produkcjach odgrywały rolę miasta Łódź. Nic dziwnego, ponieważ Pabianice swoim wyglądem i zachowanymi obiektami stanowią pewnego rodzaju małe miasto Łódź. Patrząc na obiekt Dawnej Fabryki MAjera Barucha przychodzi na myśl łódzka manufaktura. W XX wieku Andrzej Wajda, ceniony wówczas reżyser Polski nakręcił na terenie Pabianic sceny filmu Ziemia Obiecana. Wśród ciekawych zabytków miasta szczególnym uznaniem cieszą się: Pałac rodziny Enderów, dwór obronny,Pałac Kruschego, renesansowy kościół św. Mateusza oraz pabianickie domu tkaczy.

Pałac Kruschego Pabianice – dlaczego warto zobaczyć?

Kolejnymi ważnymi datami dla rozwoju miasta Pabianic jest rok 1851, kiedy to zniesiono granice celne między Rosją a Królestwem Polskim. Wydarzenie to spowodowało otwarcie rynku dla wyrobów bawełnianych. XIX wiek dla Pabianic jest pewnego rodzaju złotym wiekiem, ponieważ wtedy nastąpił dynamiczny rozwój przemysłowy miasta. W 1864 roku dzięki uwłaszczeniu chłopów na terenie Pabianic istniała tania siła robocza, skutkiem czego fabryka włókiennicza rozwijała się prężnie i dynamicznie. Największym zakładem przemysłowym było przedsiębiorstwo Krusche i Ender wytwarzające bawełniane wyroby. W XIX wieku oprócz postępu przemysłowego, Pabianice stało się miastem międzykulturowym, a na jego terenie powstało wiele ciekawych zabytków np. neoklasycystyczny Pałac Kruschego. 

Co wyróżnia Pałac Kruschego?

Opinie na temat obiektu są różne, aczkolwiek bardzo pozytywne. Budowla wzniesiona została w XIX wieku w stylu neoklasycystycznym na ulicy świętego Jana 4. Obecnie na terenie obiektu znajduje się Urząd Stanu Cywilnego, w związku z czym pałac zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Pałac Kruschego wybudowany został nieco wcześniej niż znajdujący się nieopodal Pałac rodziny Enderów. Beniamin Krusche był pabianickim przemysłowcem, który urodził się w Saksonii jako syn tkacza Gottlieba i Anny Rozny Rolle. W 1825 roku rodzina Krusche zamieszkała w Pabianicach na stałe, gdzie rok później nad Dobrzynką założyła tkalnię wraz z 9 warsztatami w celu produkcji wyrobów bawełnianych. Fabryka funckjonowała przez lata, ponieważ z pokolenia na pokolenia synowie przejmowali nad nią dowództwo. Pałace na terenie Pabianic do dziś stanowią symbol wielkiej potęgi i rozwoju przemysłowego miasta.