Nowa ulica w Łodzi nosi nazwę znanego dyrygenta i kompozytora, Henryka Debicha

Nowa ulica w Łodzi nosi nazwę znanego dyrygenta i kompozytora, Henryka Debicha

Maestro Henryk Debich został upamiętniony w Łodzi poprzez patronat ulicy, której nazwa została niedawno zatwierdzona. Pamiątkowa tablica ku czci tego wybitnego dyrygenta i kompozytora zawisła na ścianie gmachu Radia Łódź, symbolizując jego znaczący wkład w muzykę.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej informowaliśmy o podobnym wydarzeniu, gdzie most znajdujący się na ulicy Zamkowej uzyskał swojego oficjalnego patrona – pianistę Karola Nicze. Takie działania mają na celu docenienie i upamiętnienie osób, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju kultury i sztuki.

Henryk Debich, uznany pabianiczanin, dołączył do grona wybitnych osobowości, którym w ten sposób oddano hołd. Przed podjęciem decyzji o nazwie ulicy, miejscowi urzędnicy zasięgnęli opinii Zarządu Powiatu Pabianickiego. Po pozytywnej ocenie propozycji, zapadła decyzja o nadaniu projektowanej ulicy na Zatorzu imienia mistrza. Wniosek o nazwanie jednej z miejskich ulic imieniem sławnego dyrygenta złożyli członkowie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze.

W uchwale Rady Miejskiej, która zatwierdziła ten pomysł podczas ostatniej sesji, możemy przeczytać, że nowo powstała ulica obejmuje działki nr 263/12, nr 264/8 i nr 265/3 o łącznej powierzchni 6.966 m kwadratowych. Ulica powstała na nieruchomościach umiejscowionych przy ul. Gruntowej 11, 11A i 11B w Pabianicach i jest klasyfikowana jako droga gminna. Teraz oficjalnie nosi nazwę „Henryka Debicha”.