Pałac rodziny Enderów

Pałac rodziny Enderów

Pabianice niedaleko Łodzi to miasto, które często omijane jest przez turystów. Łódź zaskakuje, a na jej terenie jest mnóstwo ciekawych zabytków historycznych, kulturowych oraz przemysłowych. Jednakże, okolice Łodzi również potrafią zachwycić swoją aurą oraz obiektami zabytkowymi. Jednym z budynków wartych zobaczenia jest Pałac Enderów w Pabianicach, który cieszy się dużym zaciekawieniem wśród turystów odwiedzających miasto. Po zakończeniu II wojny światowej budynek pełnił funkcję siedziby Domu Kultury zakładu Pamotex, a także znajdowała się tutaj biblioteka. Aktualnie w murach obiektu swoją funkcję sprawuje Starostwo Powiatu. Warto wybrać się po drodze do miasta, aby zobaczyć tą piękną eklektyczną architekturę nazywaną Pałac Enderów.

Pabianice a Związek Miast Polskich

Miasto drugie co do liczby mieszkańców w aglomeracji łódzkiej nosi nazwę Pabianice i należy do Związku Miast Polskich. Jest to organizacja z siedzibą w Poznaniu samorządów miejskich, które zostały powołane do wspólnego analizowania stanowiska wobec rządu, a także promowania miast członkowskich na terenie Polski oraz za granicą. Na terenie Pabianic znajduje się kilka ciekawych budynków charakterystycznych tylko dla miasta. Dwór obronny, pomnik Jana Długosza, domy tkaczy, czy słynny Pałac rodziny Enderów. To tylko kilka z nich, które wzbudzają zainteresowanie wśród turystów przyciągając ich do miasta jak magnez. 

Pałac Enderów Pabianice – dlaczego warto zobaczyć?

Niedaleko obiektu „prządki” w Pabianicach, naprzeciw skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego, uwagę przykuwa wspaniała fabrykancka rezydencja miasta w stylu eklektycznym. Obiekt został wzniesiony w 1883 roku i stanowił siedzibę bogatej kolekcji dzieł sztuki. Na jego terenie, we wnętrzu mieściły się wszelkie zabytki dawnych dziejów Pabianic: meble, obrazy, przedmioty sztuki orientalnej, drzeworyty i miedzioryty. Obecnie Pałac rodziny Enderów stanowi siedzibę dla władz samorządowych, dzięki czemu wnętrze obiektu zachowane jest w bardzo dobrym stanie, a zainteresowani turyści mogą zwiedzić pałac w środku. 

Pałac Enderów w Pabianicach – historia obiektu

W 1858 roku saksoński imigrant Karol Ender przybył do miasta Pabianice i zatrudnił się u Benjamina Kruschego jako tkacz. Niedługo potem wziął ślub z córką właściciela, Marią Augustyną, z którą miał syna Karola Teodora. Ender wyjechał w świat w celach rozwoju swojej własnej działalności, a po powrocie znów podjął współpracę ze swoim teściem. Razem stworzyli największy kompleks przemysłu włókienniczego w całym ówczesnym Królestwie Polskim o nazwie Krusche&Ender. Było to niebywałe przedsięwzięcie dla miasta Pabianic oraz dla całej rodziny Enderów. W związku z tak dużą sławą Karol Ender wybudował niedaleko zakładu fabrycznego budynek w stylu eklektycznym dla swojej rodziny. Pałac Enderów w Pabianicach stanowi symbol potęgi przemysłowej, o czym świadczy nie tylko architektura budynku, ale również jego bogate wnętrze. 

Pałac rodziny Enderów w Pabianicach – styl i architektura

Nad eklektycznym XIX-wiecznym budynkiem powiewa chorągiew przedstawiająca herb powiatu pabianickiego stanowiący symbol miasta. Herb przedstawia trzy złote korony umiejscowione na błękitnym tle. Podejrzenia znaczenia herbu są różne. Najbliższe jest stwierdzenie, że trzy korony nawiązują do trzech królestw: Czechy, Węgry oraz Polska lub do kapituły krakowskiej. Obok herbu miasta można zauważyć u góry pałacu połówki orła i lwa z dawnego godła sieradzkiej ziemi. Pałac rodziny Enderów w Pabianicach stanowi symbol XIX-wiecznej potęgi, a zarazem pychy fabrykantów pabianickich. Obiekt występował w filmie, kiedy Pabianice odgrywały rolę sąsiedniej Łodzi w związku z dużym podobieństwem. Andrzej Wajda nakręcił na terenie obiektu sceny do filmu Ziemia Obiecana.