Kościół w Dobroniu

Kościół w Dobroniu

Świątynia została wybudowana w osiemnastym wieku. Kościół w Dobroniu ma konstrukcję drewnianą, zrębową. Bez wątpienia jest jednym z piękniejszych drewnianych kościołów w naszym kraju, oraz jednym z cenniejszych zabytków w okolicy. Zbudowany został na planie krzyża. Wewnątrz znajdziemy chór wsparty na 4 kolumnach oraz piękne otynkowane białe wnętrze. Na próżno liczyć, że kościół jest równie skromny wewnątrz co z zewnątrz.

Kościół w Dobroniu – historia

Piękny zdobiony drewniany wczesnobarokowy ołtarz oraz ławy, wszystko to w bardzo eleganckiej, a zarazem stonowanej stylistyce. Na ołtarzu dostrzec można rzeźby świętych biskupów Stanisława oraz Wojciecha. Na pierwszy plan wysuwa się również obraz Boga Ojca oraz siedemnastowieczne tabernakulum kształtem nawiązującym do świątyni. Mensy bocznych ołtarzy nie nawiązują już jednak do sztuki barokowej, a utrzymane są w rokoko. Warto zwrócić również uwagę na zabytkową chrzcielnicę oraz ambonę z siedemnastego wieku.

Kościół zrzesza ponad cztery tysiące parafian. Swoje największe święto – Świętego Wojciecha obchodzi 23 kwietnia, wówczas w parafii odbywa się odpust. Kolorowe kramy zdobią ulice przy kościele i wszyscy mieszkańcy ochoczo świętują ten dzień. Na pewno jest to atrakcja dla osób interesujących się kościołem oraz dla miłośników architektury i sztuki sakralnej.

Kościół otoczony jest bujną roślinnością oraz malowniczą miejscowością, do której warto się wybrać. W okolicy znajduje się również wiele innych atrakcji, toteż region jest idealny do spędzenia czasu aktywnie przez weekend z rodziną lub przyjaciółmi.

Msze w Dobroniu

Wokół parafii skupia się wiele organizacji jak chór parafialny, Bractwo Miłosierdzia Bożego, Żywy Różaniec, Zakon świętego Franciszka, Bractwo Rzymskiej Straży Grobu Pańskiego, gruba biblijna, czy schola dziecięca. Życie wokół kościoła kwitnie, toteż świątynia jest zawsze otwarta, można ją obejrzeć lub wziąć udział w eucharystii.

Msze w Dobroniu odbywają się w dni powszednie w godzinach 16:00, 17:30,18,00 oraz o 17:00 jednak jedynie w okresie od października do marca. W niedziele i święta kościół zaprasza na mszę o godzinie 7:00,8:30, 11:00 oraz 12:15, z czego msze w późniejszych godzinach są dedykowane najmłodszym. W okresie od października do marca w niedzielę msza odprawiana jest również o godzinie 17:00, a od kwietnia do września o 18:00. Chętnych na wzięcie udziału w eucharystii w sobotę parafia zaprasza na godzinę 16:30, 17:00 (od października do marca) lub 17:30, 18:00 (od kwietnia do września). Do parafii należy aż dwadzieścia okolicznych miejscowości.

Świątynię warto odwiedzić, planując trasę do Dwóch Młynów, ponieważ znajduje się w pobliżu. Również okoliczne miejscowości są bardzo malownicze i z pewnością jest to idealna okolica na zaplanowanie weekendowej wycieczki. Piękne okoliczności przyrody, oraz małe miejscowości i wsie, w których zdaje się, czas się zatrzymał, wprowadzają spokój i są idealną odskocznią od miejskiego zgiełku i krzątaniny. Z pewnością okolica przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią sobie spokój i prostotę.