Dzień kobiet – okolicznościowa akcja krwiodawcza

Dzień kobiet – okolicznościowa akcja krwiodawcza

Dzień kobiet w Pabianicach – oddajmy krew!

Dzień kobiet to święto, w którym pokazujemy kobietom w naszym życiu, jak wiele dla nas znaczą. Czasami dajemy kwiaty, czasami słodkości, albo wysilamy się na jakieś kreatywne opcje. Urząd Miejski w Pabianicach wpadł właśnie na kreatywną akcję, która pojawi się tego dnia. Otóż chodzi tutaj o zmobilizowanie się do wspólnego oddania krwi.

Gdzie w Pabianicach można oddać krew?

Jeśli zechcemy oddać krew, to 8 marca mamy do tego świetną okazję. Przy Urzędzie Miejskim będzie znajdował się mobilny punkt poboru krwi. Raczej trudno nam go będzie przegapić. Będzie to po prostu duży czerwony bus z napisami, które jednoznacznie wyjaśniają jego cel.

W jakich godzinach można oddać krew?

Mobilny punkt poboru krwi, zwany Krwiobusem, będzie przyjmował krew między godziną 13.00 a 16.00. Oczywiście będziemy musieli wypełnić odpowiedni formularza, gdyż może się okazać, że nie kwalifikujemy się do oddania krwi. Nie chodzi tu bynajmniej o to, aby kogokolwiek dyskryminować. Wszystkie procedury mają na celu dobro osób, które taką krew miałyby w przyszłości otrzymać.

Dzień kobiet w Pabianicach – kto będzie mógł oddać krew?

Dlaczego niektórzy nie mogą oddać krwi? Są różne powody, dla których nasza krew może się okazać niezdatna do podarowania jej innej osobie. Dotyczy to przede wszystkim osób, mających pewne choroby, które psują „jakość krwi”. Na taką jakość mogą też wpływać używki i leki, które przez dłuższy okres przyjmowaliśmy. Jeśli więc jesteśmy np. w trakcie terapii farmakologicznej i zażywamy leki SSRI, to niestety będziemy musieli odczekać ok. pół roku albo rok od wzięcia ostatniej dawki. Dopiero po upływie tego czasu będzie nam wolno zostać dawcami.

Nie powinniśmy się tym aż tak przejmować. Dzień kobiet to nie jedyny moment, kiedy możemy taką krew oddać. Kiedy już skończy nam się zakaz, to po prostu udajmy się do najbliższego punktu krwiodawstwa. Wtedy będziemy mogli spełnić nasz dobry uczynek.

Co ciekawe, krwi nie mogą oddawać również osoby, które w ostatnim czasie zrobiły sobie tatuaż. Czasem wprowadzenie ciał obcych do swojego ciała może prowadzić do drobnych infekcji. Należy więc odczekać ok. pół roku lub nawet dłużej od czasu wykonania takiego tatuażu. Wtedy możemy być pewni, że nie pojawi się żadne zakażenie, które miałoby skreślić nas z listy potencjalnych krwiodawców.