Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła

Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła

Pabianice posiada trzy świątynie, które utrzymane są w odmiennych stylach architektonicznych. W centrum miasta znajduje się piękny neoklasycystyczny Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła. Jest to obiekt zabytkowy, wybudowany w XIX wieku o wyznaniu luteranizmu. W jego murach obecnie funkcjonuje parafia ewangelicko-augsburska w Pabianicach, która należy do archidiecezji warszawskiej. Jeżeli interesuje Cię architektura klasycystyczna i neoklasycyzm, koniecznie odwiedź kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła w Pabianicach, ponieważ świątynia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz robi ogromne wrażenie. 

Parafia ewangelicko-augsburska w Pabianicach – historia wspólnoty wiernych

Wiek XIX nazywany jest złotym dla Pabianic należących do  województwa łódzkiego. To właśnie wtedy nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu miasta, w związku z czym na pabianickich terenach zaczęła wzrastać liczba emigrantów. Była to głównie ludność niemiecka wyznania protestanckiego. Parafia ewangelicko-augsburska została erygowana w 1818 roku, zaś funkcjonować zaczęła dopiero 10 lat później, kiedy została rozpoczęta budowa świątyni. Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła w Pabianicach wzniesiono w latach 1827-1832 wraz z budową cmentarza ewangelickiego w sąsiedztwie o wyznaniu katolickim. Rozwój wspólnoty protestanckiej w mieście przerwała II wojna światowa, kiedy to proboszcz parafii został skierowany na front, ponieważ nie był uległy wobec nazistów. Po wojnie wspólnota była pozbawiona stałego proboszcza, uzyskała go dopiero w roku 1973.

Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła w Pabianicach – historia budowy obiektu

Projektantem świątyni był Franciszek Reinstein, a realizacja budowy projektu zajęła łącznie 5 lat. Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła Pabianice został poświęcony po skończeniu budowy, 25 listopada 1832 roku przez ks. Ernsta Johanna Augusta von Modl. Świątynia w późniejszych latach była stale remontowana i doposażona. W latach 1875-1876 kościół został znacznie powiększony, zaś główny remont świątyni odbył się w latach 2001-2002. Modernizacja wykonana w XXI wieku obejmowała budowę wnętrza skupiającą się na wymianie posadzki, ociepleniu stropu, a także zainstalowano dobre ogrzewania. Obecnie na terenie kościoła odbywają się stałe nabożeństwa, a mieszkańcy Pabianic cieszą się odremontowanym obiektem. 

Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła Pabianice – bogata architektura i wystrój wnętrz

Pabianicka świątynia ewangelicko-augsburska ma kształt rotundy oraz została wzniesiona na planie krzyża. Bardzo ciekawym elementem budowli jest jej dach zwieńczony stożkiem. Duże wrażenie robi zewnętrza elewacja przedstawiająca apostołów św. Piotra i Pawła. Figury te wykonał wybitny rzeźbiarz z Warszawy – Aleksander Pruszyński. Kościół ewangelicki św. Piotra i Pawła w Pabianicach posiada również piękne wnętrze. Dzięki staraniom pabianickiego fabrykanta Krusche możemy podziwiać znajdującą się w świątyni marmurową Chrzcielnicę, która została sprowadzona z Saksonii w 1864 roku. Ponadto, duże wrażenie robi ołtarz główny z dwoma kondygnacjami. Obraz ołtarzowy został namalowany przez założyciela warszawskiej Zachęty Wojciecha Gersona i przedstawia Jezusa modlącego się w ogrodzie Gethsemane.