Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

W Pabianicach liczących prawie 65 tysięcy mieszkańców znajdują się trzy kościoły, z których największym w mieście jest Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Obie wieże świątyni wnoszą się na wysokość prawie 70 metrów. Jeśli nie mówić o kominach fabrycznych, Kościół NMP Pabianice to najwyższa budowla w mieście. Obiekt znajduje się na dzielnicy Nowe Miasto, zaś sługę duszpasterską pełnią w nim księża należący do Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.  Jeśli jesteś miłośnikiem architektury gotyckiej i neogotyckiej, zdecydowanie zachwyci Cię świątynia rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach.

Kościół NMP Pabianice – o św. Wincentym a Paulo słów kilka 

Wincenty a Paulo to ceniony francuski prezbiter katoliki, któr w swoim 79 letmi życiu zrobił bardzo wiele. Opiekun sierot i ubogich, pionier misji ludowych oraz założyciel misjonarzy i szarytek jest patronem działań miłosiernych, a także wszelkich Stowarzyszeń Miłosierdzia, które działają w Kościele katolickim. Jednym z nich jest Zgromadzenie Misjonarzy sprawujących w pabianickim kościele Najświętszej Maryi Różańcowej. Świątynia zlokalizowana jest na ulicy Zamkowej 39, w niej funkcjonuje Parafia NMP Pabianice.

Kościół NMP Pabianice – bogata architektura obiektu

Największy w mieście, rzymskokatolicki kościół został wzniesiony z cegły na planie krzyża łacińskiego w stylu neogotyckim. Ciekawostką świątyni jest fakt, że zarówno wysokość jak i długość budynki wynoszą tyle samo, czyli 50 metrów. Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej został wybudowany na przełomie wieku XIX i XX. Autorem projektu architektonicznego świątyni był inż. Tadeusz Markiewicz, który inspirował się na kościele NMP w Łodzi. Realizację budowy projektu podjęła się firma o nazwie Józef Hans. 

Kościół NMP Pabianice idealnym przykładem budowli neogotyckiej

Wnętrze świątyni zachowane jest również w stylu neogotyckim. Duże wrażenie robi znajdujący się na froncie ołtarz główny, którego autorem był wybitny rzeźbiarz Wincenty Bogaczyk. Ołtarz poświęcony jest Matce Bożej Różańcowej oraz tajemnicom różańca, natomiast przy wejściu do prezbiterium znajdują się dwa ołtarze poświęcony św. Stanisławowi Kostce i św. Teresie. Nawy boczne również konsekwentnie oddają styl neogotycki, gdzie z lewej strony znajduje się ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaś z prawej ołtarz św. Józefa. Kościół NMP Pabianice posiada bardzo piękne kolorowe witraże wykonane przez firmę Schein z Saksonii.

Parafia NMP Pabianice – praca dla ubogich, czystość, ubóstwo i posłuszeństwo

Rzymskokatolicka parafia dekanatu pabianickiego znajdująca się w archidiecezji łódzkiej została erygowana pierwszego dnia roku 1906 przez bpa Stanisława Zdzitowieckiego. Parafia NMP Pabianice prowadzona jest przez zgromadzenie księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Zakon skupia wszystkich duchownych, którzy swoje życie pragną poświęcić wspólnocie głoszącej Ewangelię. Zgromadzenie składa się z kapłanów, braci i kleryków, którzy razem realizują duchowość św. Wincentego a Paulo wedle składanych czterech ślubów.