Bezrobocie w Polsce. Co mówi Eurostat?

Bezrobocie w Polsce. Co mówi Eurostat?

Bezrobocie w Polsce. Co mówi Eurostat?

Bezrobocie jest jednym z wielu problemów w Polsce, z którymi muszą się borykać mieszkańcy. O pracę jest trudno, a zwłaszcza taką dobrze płatną. Dużo ludzi ma problem ze znalezieniem jej ze względu na brak odpowiednich kwalifikacji. Tyczy się to między innymi starszych osób, które nie nadążają za technologią, a to właśnie ona jest niezbędne w dzisiejszym świecie. Dochodzą do tego ludzie młodzi, dla których ukończenie edukacji oznacza bardzo dużo przeskok, z którym trudno im się zmierzyć. Niedawno doszła jeszcze kwestia pandemii, przez którą wielu pracowników i przedsiębiorców straciło swoje źródła dochodu.

Okazuje się jednak, że nie wyszliśmy aż tak tragicznie, jak niektórzy by się spodziewali. Jeśli spojrzymy na statystyki i porównamy Polskę z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, to zobaczymy, że wypadamy bardzo korzystnie.

Co mówią statystyki?

Według redakcji czasopisma „Do Rzeczy” stopa bezrobocia w Polsce na miesiąc kwiecień 2021 wyniosła 3,1%.  Są to dane z urzędu statystycznego Eurostat, które pokazują, że Polska jest wciąż państwem z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. W kwietniu liczba osób bezrobotnych wyniosła 524 tysiące, co wynosi 10 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Zaraz po Polsce są Czechy i Holandia, których stopa bezrobocia wyniosła kolejno 3 i 4%.

Mimo wszystkich problemów, jakie możemy dostrzegać wśród polskich obywateli, trzeba przyznać, że pod tym względem radzimy sobie nieźle. Nie oznacza to, że bezrobocia w ogóle nie ma i że nie jest ono problemem. Można jednak wyciągnąć wniosek, że nie jest aż tak dużym problemem, jak wcześniej mogłoby się wydawać. Inną kwestią jest oczywiście to, jak wiele osób może się pochwalić dobrą i stabilną posadą. Sam fakt nie bycia bezrobotnym jeszcze nie oznacza, że nie mamy się czym martwić.

Skąd się bierze bezrobocie?

Wspomnieliśmy już o kwalifikacjach, których ludziom często brakuje. Najczęściej dotyczą one nowoczesnych technologii i rozwiązań, za którymi bardzo trudno nadążyć. Pojawia się też wiele ośrodków szkoleniowych, które oferują specjalne kursy. Mają one przygotować pracowników do posługiwania się danymi rozwiązaniami. Wliczają się w to głównie rodzaje oprogramowania, gdyż dziś wielka część niejednego biznesu należy właśnie do zasobów elektronicznych.

Pracodawcy również oczekują, że ich pracownicy będą spełniali większość aktualnych standardów. Od wszystkich praktycznie oczekuje się dzisiaj szeroko rozumianego profesjonalizmu i znajomości najnowszych trendów. Niedziwne więc, że znalezienie pracy jest trudno dla młodych osób, które jeszcze nie miały okazji zdobyć odpowiedniego doświadczenia. Nie mówiąc już o osobach, które przez długi czas były bezrobotne i bardzo trudno im się przyzwyczaić do normalnego trybu.