Pabianice dołączyły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie

Pabianice dołączyły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie

Pabianice dołączyły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie

Pabianice dołączyły właśnie do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie, a co to takiego? Inicjatywa ta jest spółką prawa handlowego, która za cel wybrała sobie budowanie tanich mieszkań na wynajem. Jest to program rządowy, który zzakłada stawianie nowych budynków, gdzie będzie można za niewielkie pieniądze wynająć mieszkanie, a za pewien czas nawet dojść do własności.

Oprócz Pabianic do tej spółki zaliczają się Sieradz, Brzeciny, Skierniewice, Bełchatów i Radomsko.

Rynek nieruchomości w obecnych czasach. Czy możemy mówić o kryzysie?

Rynek nieruchomości przeżywa teraz dosyć spory kryzys. Rządzą na nim deweloperzy i inwestorzy, którym zależy głównie na zysku. Często odbywa się to kosztem mieszkańców. Inicjatywa budowy tanich mieszkań może się wydawać słuszna, choć ma to czasem swoje złe strony. Przykładem mogą być np. niektóre bloki w Rzeszowie. Wykonano je z kiepskich materiałów i zostawiono wiele problemów natury technicznej. Gdy deweleperzy już sprzedali te mieszkania, okazało się, że rodzinom bardzo trudno w nich mieszkać. Kiedy próbowali dojść swoich praw i uzyskać pomoc od deweloperów, umywali oni ręce. Mieszkańcy wtedy dostawali na lodzie i nie miał im kto pomóc.

Jak samorządy ingerują w nieruchomości

Sam więc fakt, że rząd bierze udział w budowie takich mieszkań, jeszcze nic nie znaczy. Może się wydawać, że jest to coś dobrego dla ludu, ale prawda czasem bywa inna. Kiedy politycy zarówno na szczeblu samorządowym, jak i państwowym, biorą się za budowę nowych mieszkań, najczęściej chodzi o interesy i układy. Wtedy właśnie pojawiają się szemrany kontrakty z deweloperami, na mocy których bloki rosną jak grzyby po deszczu. Kiedy już wyrosną, okazuje się, że warunki mieszkalne są w nich okropne.

Układy i mafie deweloperskie

Inną sprawą jest to, że mieszkania takie głównie tworzy się z myślą o najmie. W efekcie tego na kupno mieszkania zaczyna stać tylko inwestorów, a zwykłe polskie rodziny nie są w stanie kupić swoich czterech kątów. Jeśli do tego nie mają żadnej rodziny, po której mogą nieruchomość odziedziczyć, to są skazani na wynajem do końca życia. Taki rodzaj mieszkania ma bardzo dużo problemów. Przede wszystkim, jeśli mieszkamy w cudzym mieszkaniu, to musimy się liczyć z tym, że kiedyś trzeba będzie się z niego wynieść. Dla osób, chcących zaznać w życiu stabilności, może to być bardzo duża przeszkoda.

– Na sfinansowanie objęcia udziałów w spółce SIM miasto otrzymało 3 mln zł wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – dowiadujemy się od Anety Klimek, rzeczniczki prasowej magistratu.

Nieruchomości: Pabianice i cała Polska

Być może dożyjemy czasów, gdzie zbudowanie własnego kąta będzie możliwe dla każdego, nawet dla osób nie pochodzących z zamożnych rodzin. Być może ubożsi Polacy będą w końcu mogli nie być skazani na wynajmowanie małych mieszkań i oddawanie całego swojego dorobku chciwym deweloperom. Jeżeli wynajem mieszkania rodzinnego jest warty prawie całą pensję niezamożnego człowieka, to nie ma on co liczyć na to, że kiedykolwiek będzie mieć coś własnego. Takiej sytuacji doznają nie tylko Pabianice, ale i cała Polska.