Andrzej Duda spotka się z prezydentem Turcji

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Turcji

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Turcji

Andrzej Duda razem z żoną rozpoczęli podróż do Turcji. Wizyta ma trwać dwa dni, a pierwszego dnia odbędą się rozmowy z Recepem Tayyipem, prezydentem tego kraju. Rozmowy mają dotyczyć między innymi gospodarki i bezpieczeństwa. Prezydent Duda nie będzie podróżował jednak sam. Razem z nim wybiorą się ministrowie Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Od Krzysztofa Szczerskiego, Szefa Biura Polityki Międzynarodowej mogliśmy się dowiedzieć, że poniedziałkowe rozmowy mają dotyczyć bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO. Przypominamy, że najbliższy szczyt NATO ma się odbyć w czerwcu w Brukseli.

Drony wyposażone w rakiety. Nowy nabytek od Turcji

Nie ma co ukrywać, że ważnym tematem ostatnio jest kupno tureckich dronów Bayraktar TB2, które należą do rodzaju dronów uderzeniowych. Wykorzystuje się w Syrii, Libii oraz Iraku. Miały one także duże znaczenie podczas wojny w Górskim Karabachu. Prezydenci mają podpiać umowę, na umocy której nabędziemy 24 drony wyposażone w rakiety przeciwpancerne.
– Pozycja Polski i Turcji w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu (…) Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego – przekonuje Krzysztof Szczerski

Andrzej Duda w dyskusjach na temat Bliskiego Wschodu

Andrzej Duda będzie również rozmawiał na temat Bliskiego Wschodu i obecnej sytuacji militarnej i politycznej. Kluczową kwestią do przedyskutowania jest polityka Rosji oraz relacje między Turcją a Unią Europejską. To ostatnie zagadnienie ma się wiązać z kwestią polityki migracyjnej ale też dalszej współpracy gospodarczej. Kolejnym istotnym tematem rozmów będzie współpracy między bankami centralnymi Polski i Turcji oraz poszczególnymi sektorami handlu. Przypominamy, że ponad dwa tysiące studentów z Turcji przebywa obecnie w Polsce w związku z unijnym programem Erasmus.