AktualnościPolitykaZ kraju

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Turcji

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Turcji

Andrzej Duda razem z żoną rozpoczęli podróż do Turcji. Wizyta ma trwać dwa dni, a pierwszego dnia odbędą się rozmowy z Recepem Tayyipem, prezydentem tego kraju. Rozmowy mają dotyczyć między innymi gospodarki i bezpieczeństwa. Prezydent Duda nie będzie podróżował jednak sam. Razem z nim wybiorą się ministrowie Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Od Krzysztofa Szczerskiego, Szefa Biura Polityki Międzynarodowej mogliśmy się dowiedzieć, że poniedziałkowe rozmowy mają dotyczyć bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO. Przypominamy, że najbliższy szczyt NATO ma się odbyć w czerwcu w Brukseli.

Drony wyposażone w rakiety. Nowy nabytek od Turcji

Nie ma co ukrywać, że ważnym tematem ostatnio jest kupno tureckich dronów Bayraktar TB2, które należą do rodzaju dronów uderzeniowych. Wykorzystuje się w Syrii, Libii oraz Iraku. Miały one także duże znaczenie podczas wojny w Górskim Karabachu. Prezydenci mają podpiać umowę, na umocy której nabędziemy 24 drony wyposażone w rakiety przeciwpancerne.
– Pozycja Polski i Turcji w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu (…) Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego – przekonuje Krzysztof Szczerski

Andrzej Duda w dyskusjach na temat Bliskiego Wschodu

Andrzej Duda będzie również rozmawiał na temat Bliskiego Wschodu i obecnej sytuacji militarnej i politycznej. Kluczową kwestią do przedyskutowania jest polityka Rosji oraz relacje między Turcją a Unią Europejską. To ostatnie zagadnienie ma się wiązać z kwestią polityki migracyjnej ale też dalszej współpracy gospodarczej. Kolejnym istotnym tematem rozmów będzie współpracy między bankami centralnymi Polski i Turcji oraz poszczególnymi sektorami handlu. Przypominamy, że ponad dwa tysiące studentów z Turcji przebywa obecnie w Polsce w związku z unijnym programem Erasmus.

Powiązane teksty
AktualnościCiekawostkiHistoriaPabianice

Trumny znalezione pod ulicą Warszawską

Trumny znalezione pod ulicą Warszawską Trumny znalezione pod ulicą Warszawską: Od niedawna…
Czytaj dalej
Akcje okolicznościoweAktualnościKulturaRozrywka

Dni Pabianic: znamy szczegóły

Dni Pabianic już wkrótce! Znamy najważniejsze szczegóły Dni Pabianic, które odbywają się co…
Czytaj dalej
AktualnościInfrastrukturaInwestycjeLokalne informacje

Pabianice dołączyły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie

Pabianice dołączyły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie Pabianice dołączyły…
Czytaj dalej