Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego Pabianice

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego Pabianice

Będąc w Pabianicach, nie można ominąć Parafii pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim piękny kościół parafialny, bogato zdobiony i z wieloma ornamentami. Budynek ma również niezwykłą historię, w którą niebagatelną rolę odegrał św. Jan Paweł II. Udając się na wycieczkę z dziećmi to również doskonały moment, żeby zapoznać je z charakterystyką patrona parafii – św. Maksymiliana Marii Kolbe. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego Pabianice

Rzymskokatolicka parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego (Pabianice) znajduje się pod zwierzchnictwem archidiecezji łódzkiej w dekanacie pabianickim. Obecnie parafia liczy prawie 18 000 wiernych, a kościół parafialny mieści się przy ulicy Jana Pawła w zachodniej części miasta. Parafię erygowano w lipcu 1981 roku przez biskupa Józefa Rozwadowskiego. 

Krótka historia parafii

W maju 1981 roku Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Jest to o tyle symboliczny gest, że dokonał tego właściwie tuż przed zamachem na jego życie. Świątynia stała się szybko wotum dziękczynnym za ocalenie życia papieża Polaka. Dwupoziomowy kościół powstał w stylu modernistycznym. Odpowiedzialni architekci – Mirosław Rybek oraz Andrzej Pietkiewicz, Janusz Frey oraz Wacław Sawicki – zdecydowali się na konstrukcję szkieletową murowo-żelbetonową. Prace budowlane trwały 12 lat, rozpoczynając się we wrześniu 1982 roku, a kończąc 1994 roku. Akt erekcyjny uroczyście wmurowano pod koniec maja 1992 roku. Arcybiskup Władysław Ziółek poświęcił świątynię, a w sierpniu 1993 roku do kościoła sprowadzono relikwie patrona parafii św. Maksymiliana Kolbego. W 2001 roku Metropolita łódzki podniósł świątynię aż do rangi Sanktuarium, mianując proboszcza kustoszem. To wszystko sprawia, że parafia jest niezwykle ważnym miejscem dla wielu wiernych. 

Co można podziwiać w kościele?

Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego (Pabianice) słynie zwłaszcza z pięknie wykonanego ołtarza głównego, ambony oraz chrzcielnicy wykonanych z włoskiego białego marmuru. Obiekty posiadają ozdobne srebrzone elementy wykonane z brązu, co dodaje całości eleganckiego wyrazu. Warto zwrócić uwagę także na złocone tabernakulum, które w 1987 roku poświęcił sam Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Łodzi. W centrum znajduje się także obraz św. Maksymiliana, który znajdował się niegdyś w bazylice św. Piotra. Kościołowi służą również trzy dzwony – Maryja (1000 kg), Maksymilian (650 kg) oraz Zygmunt (370 kg), które współbrzmią w tonacji F-dur. Pomnik Jana Pawła II odsłonięto w 2001 roku, jako dar społeczności lokalnej dla Ojca Świętego, będącego Honorowym Obywatelem Pabianic. 

Parafia Maksymiliana Pabianice – jak trafić?

Kościół parafialny mieści się przy ulicy Jana Pawła II 46. Miejsce jest dość dobrze skomunikowane, można się tam dostać komunikacją miejską – najbliższe przystanki autobusowe i tramwajowe są jedynie kilkanaście minut piechotą od kościoła. W bezpośredniej odległości znajduje się stary cmentarz żydowski z zachowanymi charakterystycznymi płytami nagrobnymi. Niedaleko mieści się również piękny cmentarz rzymskokatolicki oraz cmentarz ewangelicko-augsburski. Udając się w przeciwnym kierunku od parafii Maksymiliana (Pabianice), trafimy na teren Parku Wolności, gdzie znajduje się pomnik pamięci żołnierzy oraz atrakcyjne place zabaw dla dzieci. Daje to wiele możliwości zorganizowania ciekawego spaceru po okolicy z całą rodziną.