Zespół cmentarzy chrześcijańskich w Pabianicach

Zespół cmentarzy chrześcijańskich w Pabianicach

Zespół cmentarzy chrześcijańskich w Pabianicach to unikatowe miejsce na mapie regionu. Łączy 3 cmentarze, które współpracują ze sobą, dając świadectwo wspólnoty. Na cmentarzu rzymskokatolickim, ewangelicko-augsburskim oraz na cmentarzu komunalnym spoczywają mieszkańcy Pabianic i najbliższych okolic. Teren ma ciekawą przeszłość, wpisaną w losy wojenne regionu. 

Cmentarz Pabianice – historia tego niezwykłego miejsca

Cmentarz Rzymskokatolicki w Pabianicach ma bardzo ciekawą historię. Jego początki datuje się na 1824 rok, kiedy wyznaczono działkę przy Kilińskiego. Niespełna 2 lata później ówczesny proboszcz parafii św. Mateusza – ksiądz Leonard Urbankiewicz – uroczyście poświęcił miejsce grzebalne. W ten sposób rozpoczęła się historia jednego z największych cmentarzy w Pabianicach. Ogrodzenie terenu zajęło kilka lat i zakończono je ostatecznie dopiero w 1837 roku, stawiając dwie bramy wejściowe. Pierwszą z nich zakupił ks. Urbankiewicz, a drugą ks. Szulc. Po ponad stuleciu bramy odrestaurowano w 2015 roku z pomocą Kurii Metropolitalnej w Łodzi i dzięki temu stoją na cmentarzu po dziś dzień. 

W 1885 roku naprzeciwko bramy głównej powstała kaplica zachowana w stylu neogotyckim. Od wschodu możemy oglądać imponująca wieżę z dzwonem. Kaplicę erygował ówczesny arcybiskup Marek Jędraszewski w 2014 roku. W tym momencie nadano również patrona świętego Maksymiliana Kolbego, który ma duchowe zwierzchnictwo nad całym miastem. Podczas II wojny światowej cmentarz był zarządzany przez Niemców, którzy doprowadzili do przebudowania najstarszych kwater z XIX wieku. Na terenie zespołu cmentarzy w Pabianicach pochowani są zasłużeni mieszkańcu, ale także kapłani i siostry zakonne. Po okresie wojennym spoczęli tak także żołnierze polscy, którzy oddali życie w obronie narodu. Na cmentarzu są także groby żołnierzy radzieckich, pochodzące z 1945 roku. 

Słynne osoby, spoczywające na cmentarzu w Pabianicach

W zespole cmentarzy spoczywa wielu uznanych mieszkańców oraz innych osób związanych z Pabianicami. Można znaleźć groby między innymi:

  • rodziny Krusche oraz Enderów, założycieli słynnych lokalnych zakładów fabrycznych,
  • Jadwigi Wajsówny – dwukrotnej medalistki olimpijskiej w rzucie dyskiem, pięciokrotnej rekordzistki świata,
  • Karola Nicze – pianisty, finalisty konkursu Chopinowskiego w 1970 roku,
  • Henryka Debicha – członka Szarych Szeregów, światowej sławy dyrygenta i kompozytora, będącego założycielem orkiestry polskiego radia i telewizji w Łodzi,
  • ks. Lucjana Jaroszka – więźnia Mauthausen oraz Dachau, honorowego obywatela Pabianic. 

Praktyczne informacje dotyczące cmentarza

Cmentarz znajduje się przy ulicy Jana Kilińskiego 55, ulokowany jest w południowej części miasta. Można wygodnie dojechać komunikacją miejską – z przystanku dzieli nas już jedynie kilkunastominutowy spacer. Będąc w okolicy, warto zobaczyć wszystkie cmentarze na tym terenie i połączyć to również z wycieczką do kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. 

Zdecydowanie warto odwiedzić teren cmentarza ze względu na pięknie wykonane nagrobki. Wiele z nich pochodzi z ubiegłych stuleci i wyróżnia się wyjątkową formą. Można podziwiać również mauzoleum w stylu mauretańskim, znajdujące się w części ewangelickiej cmentarza. Bez wapienia to doskonałe miejsce do zgłębienia wiedzy na temat fascynującej trójnarodowej historii miasta oraz regionu. 

Cmentarz Pabianice – godziny otwarcia

Szczegółowych informacji warto szukać bezpośrednio na stronie internetowej cmentarza (Pabianice). Godziny otwarcia mogą zmieniać się w zależności od pory roku, jednak standardowo teren można zwiedzać od godziny 9.00 do godziny 20.00.

Cmentarz Pabianice – cennik

Wejście na teren cmentarza jest bezpłatne dla wszystkich, niezależnie od wieku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieją pewne opłaty dotyczące cmentarza (Pabianice). Cennik dotyczy wjazdu pojazdami – przykładowo za samochód osobowy zapłacimy 100 zł, a za wózek 20 zł.