Pabianickie domy tkaczy 

Pabianickie domy tkaczy 

Miasto Pabianice położone jest w województwie łódzkim nieopodal słynnej, fabrycznej Łodzi. Wiele osób omija Pabianice, wyjeżdżając w centralną część Polski, a nie wie, że na terenie tego miasta czekają bardzo ciekawe atrakcje. Jednym z nich zdecydowanie są domy tkaczy. Pabianice to miejsce, które zachwyca urokliwą atmosferą i mile spędzonym czasem. Warto wybrać się do tego miasta, aby na chwilę odpocząć i przy okazji zwiedzić trochę ciekawych miejsc z bogatą historią. 

Domy tkaczy – Pabianice i ich historia

Pabianice należą do Związku Miast Polskich i jest to drugie co do ilości mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Co tak przyciąga turystów na terytorium Pabianickie? Domy tkaczy, renesansowy dwór, czy gotyckie kościoły to zabytki, które zachwycą każdego turystę przyjeżdżającego do miasta Pabianice. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą jeszcze z X i XI wieku, kiedy to na terytorium Pabianic pojawiły się pierwsze osady ludności nad rzeką Dobrzynką. Nazwa miejscowości rzekomo pochodzi od imienia założyciela miasta, który nazywał się Fabian, czyli Pabian. Jednak i ta historia nie jest pewnym źródłem informacji, ponieważ na przestrzeni tylu stuleci pojawiały się różne teorie odnoszące się do prawdziwych początków nazewnictwa miasta. 

Domy tkaczy Pabianice – co w nich takiego wyjątkowego?

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji w mieście są pabianickie domy tkaczy. Wśród nich, najsłynniejszym i najczęściej odwiedzanym jest ten przy ulicy Świętego Jana 20, który został wybudowany na przestrzeni lat 20-30 XIX wieku. Styl domu tkacza oddaje charakter łużycki, co wskazuje jego drewniana konstrukcja utrzymana w klimacie kultury łużyckiej. Budowle o stylu łużyckim stanowią zdecydowaną mniejszość obiektów na terenie Polski, w związku z czym pabianickie domy tkaczy cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem wśród turystów.

Domy Tkaczy Pabianice – historia ocalałego obiektu

W dawnych czasach na terenie miasta znajdowało się o wiele więcej budowli tego typu. Niestety, na przestrzeni lat większość obiektów została rozebrana lub uległa zniszczeniu. Dom Tkacza przy ul. Św. Jana jest bardzo wyjątkowy, jego konstrukcja i charakter uratowały go przed rozebraniem. Obiekt oddaje charakter przysłupowy o drewnianej, piętrowej konstrukcji oraz nakrytym dwuspadowym dachem. Duże wrażenie robi znajdujące się w centralnej części dachu tzw. wole oko, czyli okno o półokrągłym kształcie. Charakterystyczne dla tego domu tkacza są jego arkadowe wnęki oraz z pełni zachowana przysłupowa architektura.

Domy Tkaczy Pabianice – menu kawiarni

Obecnie na terenie domu tkacza przy ul. Św. Jana mieści się niezwykle urokliwa i klimatyczna kawiarnia. We wnętrzu budynku z wielką chęcią zasiadają przy stolikach zarówno mieszkańcy, jak i turyści zaciekawieni stylem, który posiadały kiedyś domy tkaczy Pabianice. Menu kawiarni przy ulicy Świętego Jana oferuje smaczne dania, przepyszne kawy i herbaty, a wszystko podane w miłej, przyjemnej atmosferze. Z całą pewnością pabianickie domy tkaczy cieszą się dużym uznaniem wśród turystów przyjeżdżających do miasta, a budynek przy ulicy Św. Jana 20 to perełka tego typu zachowanych obiektów o charakterze przysłupowym. 

Pabianickie domy tkaczy jako pozostałości architektury przysłupowej

Dom przysłupowy to styl budownictwa ludowego, który występował wówczas na pograniczu Czech, Niemiec oraz Polski. Dom jest charakterystyczny dla Łużyc, skąd pochodziło wielu tkaczy, którzy osiedlali się na terenach Pabianic. Z tego powodu obiekty, w których pracowali pracownicy nad wyrobem i wykańczaniem tkanin były to tzw. domy tkaczy. Pabianice posiadało ich bardzo wiele, aczkolwiek obiekt przy ulicy Św. Jana jest okazałym zabytkiem tego typu budowli. Stanowi pozostałość z czasów rozwoju przemysłowego miasta w I połowie XIX wieku.