Dworzec kolejowy PKP Pabianice

Dworzec kolejowy PKP Pabianice

Dworzec kolejowy PKP Pabianice to ważna stacja w regionie położona w województwie łódzkim. Zapewnia sprawne połączenia do innych miast w okolicy oraz pozostałych dużych miast w Polsce takich jak Poznań czy Warszawa. Jednak dworzec odgrywa nie tylko funkcję węzła komunikacyjnego, to również ciekawy obiekt architektoniczny, który warto zobaczyć podczas wycieczki do Pabianic. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Co warto wiedzieć o dworcu kolejowym PKP (Pabianice)?

Stacja kolejowa w Pabianicach według klasyfikacji PKP pełni funkcję dworca regionalnego. Budynek stacji wzniesiono z pięknej cegły palonej, a konstrukcje utrzymano w charakterystycznym w tamtej epoce stylu neorenesansowym. Podobne dworce powstały także w Łasku (budynek obecnie w ruinie), a także w Zduńskiej Woli. Stacja kolejowa w Pabianicach przez wiele lat pozostawała bez żadnych zmian. Do dziś zachowały się w niej oryginalne detale i elementy wyposażenia wnętrza z początku XX wieku. Dworzec kolejowy PKP (Pabianice) posiadał także zabytkowy piec kaflowy. Turyści mogą oglądać unikatowe w skali regionu staromodne okienka kas z ruchomym podajnikiem – w zagłębienie wkładało się pieniądze, a kasjerka podawała bilet, obracając podajnikiem. W 2005 roku dworzec poddano gruntownej renowacji. Wówczas zamontowano rozpoznawalny napis „Pabianice. Miasto św. Maksymiliana Kolbego”. Ważną informacją jest także to, że na dworcu znajduje się punkt informacji turystycznej. Z pewnością pracownicy udzielą ciekawych wskazówek, co zobaczyć w okolicy oraz co jeszcze warto obejrzeć na dworcu kolejowym PKP (Pabianice). Mapy regionu i okolicznych miejscowości są także dostępne w tym miejscu i mogą posłużyć za pamiątkę.

Dworzec kolejowy PKP Pabianice mapa i rozkład linii

Stacja położona jest na linii kolejowej między Warszawą a Kaliszem, trakcji budowanej w latach 1901-1903. Od tego czasu tory były wielokrotnie remontowane i modernizowane, dzięki czemu pociągi sprawie kursują między różnymi miastami, obsługując tysiące pasażerów. Obecnie oprócz kas biletowych w budynku dworca znajduje się także poczekalnia, obszerny hol, delegatura Straży Miejskiej oraz drobne sklepy usługowe. W budynku znajduje się również toaleta publiczna. Warto pamiętać o tym, że kasy są nieczynne w nocy, więc bilety trzeba wówczas kupić w pociągu bezpośrednio u konduktora lub przez internet, zamiast na dworcu kolejowym PKP (Pabianice). Kontakt do pracowników podany jest na stronie internetowej.

Jak dojechać na dworzec PKP w Pabianicach?

Stacja kolejowa w Pabianicach jest świetnie skomunikowana i łatwo można tam dojechać komunikacją miejską. Zaraz przed budynkiem dworca znajduje się końcowy przystanek kilku autobusów MZK Pabianice – zatrzymują się tam linie 1, 3, 5 oraz T. Dodatkowo na dworzec można dojechać autobusami linii 260, 262, D, a w niedzielę dodatkowo 265. W niedalekiej odległości od stacji znajduje się też przystanek tramwajowy, gdzie kursuje linia 41. Można także komfortowo przyjechać własnym samochodem lub taxówką.

Dworzec kolejowy PKP Pabianice kontakt i rozkład

Obecnie z Pabianic można dostać się do większości dużych miast, między innymi do Białegostoku, Bielska-Białej, Gdyni, Katowic, Krakowa, Łowicza, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i do Zakopanego. Szacuje się, że stacja obsługuje 1300 pasażerów dziennie. Kontakt można znaleźć na stronie, jednak najwygodniej dokonywać zakupu biletów kolejowych przez internet.