Ulicami Pabianic przeszła droga krzyżowa

Ulicami Pabianic przeszła droga krzyżowa

W okresie Wielkiego Postu katolicy na różne sposoby przygotowywali się do najważniejszego święta w kalendarzu liturgicznym. Jednym z takich przygotowań jest odbycie drogi krzyżowej, które w Pabianicach miało miejsce 8 kwietnie. Wierni przeszli przez ulice miasta, a na ustach mieli modlitwę o przywrócenie pokoju za naszą wschodnią granicą a także na całym świecie.

Pabianicka droga krzyżowa. Wierni modlili się o pokój na świecie

O godzinie 19.30 dnia 8 kwietnia ulicami Pabianic przeszła droga krzyżowa. Standardowo rozpoczęła się ona w parafii św. Maksymiliana, a główną intencją była modlitwa o pokój na świecie, a przede wszystkim w Ukrainie. Rozważaniami zajęły się poszczególne parafie należące do regionalnego Dekanatu, którego przedstawiciele nieśli krzyż. Ostatnim przystankiem drogi był Kościół św. Mateusza. Warto wspomnieć, że jest to kościół jubileuszowi. Podczas drogi można było przeznaczyć datek, który później trafiał na pomoc uchodźców. Za pieniądze te kupiono żywność, środki opatrunkowe a także odzież. Frekwencja była naprawdę duża, więc udało się dość sporo funduszy zdobyć. Nie było to oczywiście jedyna akcja humanitarna, jaką w ostatnim czasie organizował Kościół Katolicki. O innych przeczytasz w serwisie kardynal.pl.

Po co organizuje się drogę krzyżową?

Droga krzyżowa w Polsce nie jest niczym zaskakującym. Każdego roku w okresie wielkanocnym można na ulicach zobaczyć tego typu przemarsze. Ale o co dokładnie w nich chodzi? Czy jest to tylko pokaz, który ma stanowić rozrywkę dla wiernych? Oczywiście warstwa artystyczna zawsze robi wrażenie, ale chodzi o coś więcej. Zwyczaj ten odnosi się oczywiście do biblijnej drogi Jezusa Chrystusa na Golgotę, czyli górę, na której został ukrzyżowany. Ewangelie bardzo szczegółowo opisują, co się działo podczas tej drogi. Wierni starają się własnymi siłami oddać sen tych opisów, stąd własnie wzięły się stacje Drogi Krzyżowej. Każda z nich odpowiada jednemu etapowi męki Chrystusa, np. upadkom pod krzyżem. W okresie wielkanocnym drogi krzyżowe odbywają się regularnie w kościele, ale taka, której trasa przebiega przez miasto jest czymś specjalnym.