Konkurs „Cyfrowa gmina”. Pabianice dostaną 2 miliony złotych

Konkurs „Cyfrowa gmina”. Pabianice dostaną 2 miliony złotych

Co nam pokazały ostatnie dwa lata? Oczywiście wiele złych rzeczy, ale pojawiły się też wspaniałe informacje. Na przykład potrafiliśmy w stu procentach wykorzystać potencjał drzemiący w technologii. Okazuje się, że bardzo wiele spraw da się załatwić online bez wychodzenia z domu. Teraz już nie ma aż takiej konieczności, aby wszystkie strefy naszego życia przenieść na tryb zdalny. Można jednak niektóre częściowo zdigitalizować, aby radzenie sobie z nimi było sprawniejsze.

Digitalizacja w Pabianickich urzędach

Pabianice zdecydowały, że urzędy powinny jak najbardziej korzystać z dobrodziejstw technologii i dlatego wzięły udział w konkursie. Chodzi o rywalizację, która objęła wszystkie polskie gminy zarówno te miejskie jaki wiejskie. Każda gmina miała szansę otrzymać dofinansowanie między 100 tys. a 2 mln złotych. Pabianice mogą się pochwalić tym, że udało się zdobyć kwotę bliższą tej górnej granicy. Dokładnie jest to 1.918.350 złotych. Można więc zaokrąglić to 2 milionów, bo suma i tak robi olbrzymie wrażenie. Dzięki niej Pabianice będą mogły bardzo skutecznie zmodernizować swoją technologią, wliczając w to przede wszystkim urzędy. Wiadomo nie od dziś, że polskie urzędy maja wiele problemów z komunikacją. Częściowe ich zdigitalizowanie miało ją usprawnić, ale stworzyło też nowe problemy. Niewykluczone, że wymaga to wielu zmian, który okażą się korzystne i dla urzędników, i dla mieszkańców.

Jeśli interesują Cię najnowsze informacje ze świata technologii, zerknij tutaj!

Czym jest inicjatywa Cyfrowa gmina?

Cyfrowa gmina to program, który pod koniec ubiegłego roku wprowadziło MInisterstwo Cyfryzacji. Na ten cel zabezpieczono sumę około miliarda złotych. Co dokładnie oznacza ten program? Każda z gmin dostanie dofinansowanie, które pomoże jej rozwinąć możliwości technologiczne urzędów. Najmniejszy grant wynosi 100 tysięcy złotych, a najwyższy aż dwa miliony. W przyznawaniu dofinansowań zastosowano metodę opierającą się o wskaźnik G, który dotyczy podstawowych dochodów podatkowych w przeliczenia na jednego mieszkańca gminy. Dofinansowanie obejmuje przede wszystkim cyfryzację urzędów JST a także jednostek podległych i nadzorowanych. Wchodzi w to między innymi zakup oprogramowania i sprzętu technologii komputerowej.