Na ulicach Pabianic pojawiły się zabytkowe autobusy

Na ulicach Pabianic pojawiły się zabytkowe autobusy

Miejski Zakład Komunikacji w Pabianicach obchodzi swoje 30-lecie Z tego okazji do miasta przyjechały zabytkowe autobusy, jakimi dawniej podróżowali mieszkańcy. Dzisiaj kojarzą się one z reliktami jakiejś bardzo odległej epoki, ale kiedyś były codziennością.

Grata dla fanów motoryzacji

Osoby, które fascynują się motoryzacją, bardzo chętnie oglądają pokazy zabytkowych pojazdów. Najczęściej jednak dotyczy do samochodów i motocykli. Mało jest fanów autobusów, ale również i one cieszą się zainteresowaniem.

Innym sposobem zwrócenia uwagi na klasykę jest organizowanie przejazdów i rajdów, w których biorą udział zabytkowe samochody. Przykładem może być Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. W tym roku odbyła się jego dziesiąta edycja.

Stare kontra nowe

Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo nowoczesnymi busami. Wyposażone są w klimatyzację i interaktywne tablice multimedialne. Nie wspominając już o biletomatach (choć na nie nie zawsze można liczyć niestety).

Innym cudem techniki jest elektryczny autobus, którego wprowadzenie do użytku zaoferowało bardzo pozytywny wpływ na środowisko.

Dawniej jednak nie mieliśmy takich bajerów. Wiele młodych osób, żyjących współcześnie, nawet nie zdaje sobie sprawy, w jak opłakanym stanie były kiedyś środki transportu. Nie oznacza to wcale, że w ogóle nie dało się nimi podróżować.

Wręcz przeciwnie. Bardzo sprawnie pokonywały trasę z punktu A do punktu B. Trudno w to uwierzyć, dlatego najlepiej przekonać się o tym samodzielnie. Dlatego właśnie od czasu do czasu organizuje się tego rodzaju wydarzenia, których gwiazdami są stare pojazdy transportu publicznego.

Stare autobusy wielkim hitem

Okazji do przejechania się zabytkowym autobusem nie jest wiele. Zazwyczaj pojawiają się one w ramach obchodów jakiejś konkretnej uroczystości. Na przykład rocznicy założenia konkretnej sieci albo oddania do użytku danego pojazdu.

Uczestnicząc w nich mamy okazję przejechać się prawdziwym zabytkiem. Zwykle takie obiekty możemy obserwować w muzeum. Jak wiemy, w placówkach muzealnych nie mamy możliwości dotykać eksponatów, ani w żaden inny sposób z nich korzystać. Dlatego powinniśmy korzystać z takich okazji, kiedy tylko się pojawią.