Kolejny pożar w Pabianicach

Kolejny pożar w Pabianicach

Strażacy otrzymali wezwanie, że przy ul. Smugowej 18 wybuchł pożar. Miało to miejsce w okolicach godziny 21.00, ale dla naszych dzielnych chłopaków wystarczyły tylko krótkie minuty, aby już pojawić się na miejscu. Gdy tylko było to możliwe, rozpoczęli odpowiednie procedury, aby ochronić mieszkańców przed tym groźnym zjawiskiem.

Pożar był na tyle poważny, że konieczne było wysłanie pięciu wozów bojowych. Rozstawiono więc drabinę mechaniczną, dzięki której możliwe było lanie wody na płomienie. Z takim profesjonalnym sprzętem i wysokimi umiejętnościami nie ma nawet mowy o porażce. Straż pożarna wywiązała się świetnie ze swoich obowiązków.

Miejscem wybuchu pożaru była kuchnia, znajdująca się w mieszkaniu na czwartym piętrze. Akcję gaśniczą prowadzono z dwóch miejsc. Jednym z nich była klatka schodowa. Reszta strażaków musiała wykonać akcję rodem z filmu. Gasili oni pożar z drabiny rozstawionej pod blokiem.

Jak się zachować podczas pożaru?

Kiedy tylko znajdziemy się w pobliżu pożaru, musimy zaalarmować okolicę. Nie jest to trudne, wystarczy krzyknąć głośno „Pali się” albo po prostu „Pożar”. Jeśli w budynku znajduje się przycisk ostrzegawczy, to również należy go włączyć. Konieczne też będzie zawiadomienie straży pożarnej.

W takiej chwili ważne są również nasze emocje. Jeżeli nie zachowamy spokoju, bo tylko utrudnimy ewakuację oraz sami sobie stworzymy zagrożenie. Panika może także opóźnić naszą reakcję, przez co nie wezwiemy służb w odpowiedniej chwili.

Reguła ta tak naprawdę sprawdza się w większości sytuacji w życiu. Za każdym razem, gdy górę nad nami biorą emocje, to dużo gorzej radzimy sobie z wykonaniem czynności, jakie nas czekają. Przykładem może być chociażby środowisko pracy. Zestresowany pracownik dużo gorzej wykonuje swoje obowiązki, co przekłada się negatywnie na wyniki pracy.

Dlatego musimy pamiętać, że spokój jest pierwszą i być może najważniejszą zasadą podczas postępowania w obliczu pożaru.

Obowiązki straży pożarnej

Straż pożarna to jedna z głównych służb porządkowych w naszym kraju. Razem z policją i pogotowiem ratunkowym dbają o nasze dobro i bezpieczeństwo. Jak sama nazwa wskazuje, do ich obowiązków należy gaszenie pożarów. Ale czy tylko to?

Straż pożarna zajmuje się także walką z klęskami żywiołowymi. Między innymi strażacy usuwają skutki nawałnic i burz. Przykładem mogą być ostatnie groźne oberwania chmury, jakie nawiedziły województwo śląskie.

Nie zapominajmy także, że to oni ratują nasze zwierzęta z opresji oraz nas samych. Zwłaszcza gdy utkniemy w aucie podczas wypadku. Policjant ani ratownik medyczny nie jest w stanie przeprowadzić tak poważnej akcji.

Może się więc wydawać, że strażak potrafi wszystko i we wszystkim nam pomoże. Musimy jednak pamiętać, że każda ze służb ma swoje własne kompetencje. Np. strażacy nie zajmą się łapaniem nietrzeźwych kierowców. To już obowiązek policji, a konkretnie funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego.