Obchody osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta

Obchody osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta

Już 15 maja odbędą się obchody rocznicy likwidacji getta w Pabianicach. Organizacją zajmie się Urząd Miejski w Pabianic razem z Klubem Podróży przez Pabianice, Stowarzyszeniem Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan, Muzeum Miasta Pabianice i Towarzystwem Miłośników Dziejów Pabianic. Wszystkie te instytucje zebrały się razem, aby sporządzić plan obchodów tej rocznicy. Dzisiaj już znamy szczegóły co do tego dnia. Uroczystości będą miało miejsce 15 maja (niedziela) w samo południe. Na ścianie dawnej synagogi będziemy mogli zobaczyć mural autorstwa Adama Wirsku, tworzącego pod pseudonimem  Kruk. Oczywiście namalowany zostanie przez 15 maja, ponieważ niemożliwym byłoby stworzenie takie dzieła w jeden dzień. Na pewno jednak będzie robić wrażenie i już nie możemy doczekać się efektu.

Nie tylko mural

Na miejscu pojawi się nie tylko pamiątkowy mural, ale też głaz z tablicą. Będzie ona informować o tym, co wydarzyło się w dniach 16-18 maja 1942 roku. Takie głazy są jednym z częstszych sposobów na upamiętnienie określonych wydarzeń czy osób z przeszłości. Wśród tego rodzaju obiektów, wiele jest poświęconych właśnie cywilom, którzy zginęli z rąk okupantów. W tym momencie mówimy o wywózce Żydów, których zamordowali Niemcy po zlikwidowaniu getta. W podobny sposób upamiętnia się również wywózki więźniów do Auschwitz lub oficerów, którzy zginęli w Katyniu. Warto wspomnieć też, że na ul. Warszawskiej pojawią się informacje o granicach getta. Dzięki temu łatwiej będzie sobie wyobrazić, jak mogło ono wyglądać w czasie swojego istnienia.

Historia getta w Pabianicach

Powstanie getta w Pabianicach datuje się na rok 1940. Wtedy właśnie Niemcy utworzyli specjalną dzielnicę dla osób pochodzenia żydowskiego. Znajdowało się ono na terenie dzisiejszych ulic Kościelnej, Sobieskiego, Konopnej, Batorego, Kaplicznej, Garncarskiej i Bóżniczej. Nadzór sprawowali tam funkcjonariusze gestapo Teodor Kanwiszer i Hans Mayer. Istniał tam również organ nazywany Radą Starszych a także specjalna żydowska policja. Warto wspomnieć, że utworzenie tego getta nie wpłynęło negatywnie między Polakami a Żydami, ponieważ nadal kwitł handel między przedstawicielami obu narodowości. Oczywiście ze względu na sytuację handel ten był nielegalny.