Zabytki w Pabianicach. Co możemy obejrzeć?
Początki Pabianic sięgają X w. Możemy więc spodziewać się wielu ciekawych zabytków. Co zobaczą w mieście miłośnicy historii i architektury?
Dwór Kapituły Krakowskiej
Jest to dwór obronny z połowy XVI wieku. Ma on trzy kondygnacje i zbudowany jest na planie niemal idealnego kwadratu. Swoją firmą miał nawiązywać do znanych wówczas budynków, jak krakowiskie sukiennice, czy ratusz w Sandomierzu. Z czasem dobudowano tu basztę i umocnienia obronne. Budynek obecnie jest filią muzeum miejskiego.
Dom Tkacza
Jest to drewniany dom z XIX wieku. Ma konstrukcję przysłupową, co dla tego regionu jest niespotykane. Takie domy budowano głównie w Łużycach, skąd do Pabianic przybywali tkacze. Jest to piętrowy, który osiada bardzo wysoki dach dwuspadowy. Obecnie w budynku znajduje się restauracja.
Kościół św. Mateusza
Jest to niewielki kościół wybudowany w renesansie. Jego wieża jest bardzo charakterystyczna – bo ośmioboczna. Zakończona jest trójkątnym nakryciem z metalu. Jest tu aż 6 portali. Możemy nad nimi przeczytać kilka inskrypcji.
W środku możemy podziwiać barokowy ołtarz, liczne figury świętych , gotycką chrzcielnicę oraz organy pamiętające barok.
Pałac Enderów
Jest to XIX-wieczna rezydencja należąca do rodziny fabrykantów – Enderów. Byli oni właścicielami zakładów włókniarskich. Pałac prezentuje styl eklektyczny. Obecnie w budynku znajduje się siedziba starostwa powiatowego.
Prządki
Naprzeciwko dawnej rezydencji Enderów znajdowało się biuro fabryki, które równie prezentowało neorenesansowy. Budynek najbardziej jest znany z tego, że na dachu nad wejściem znajduje się rzeźba 3 prządek, które miały być symbolem nowoczesności.
Kościół ewangelicko – augsburski pw. Św. Piotra i Pawła
Budowę kościoła zakończono w 1832 r. Ma bardzo charakterystyczny kształt – rotundy wpisanej w plan krzyża. Dach jest tutaj stożkowy z tzw. Latarnią na szczycie. Możemy podziwiać tutaj dwukondygnacyjny ołtarz z amboną, obraz przedstawiający modlącego się Chrystusa i zabytkowe witraże.