Zabytki w Pabianicach. Co możemy obejrzeć?

Zabytki w Pabianicach. Co możemy obejrzeć?

Początki Pabianic sięgają X w. Możemy więc spodziewać się wielu ciekawych zabytków. Co zobaczą w mieście miłośnicy historii i architektury?

Dwór Kapituły Krakowskiej

Jest to dwór obronny z połowy XVI wieku. Ma on trzy kondygnacje i zbudowany jest na planie niemal idealnego kwadratu. Swoją firmą miał nawiązywać do znanych wówczas budynków, jak krakowiskie sukiennice, czy ratusz w Sandomierzu. Z czasem dobudowano tu basztę i umocnienia obronne. Budynek obecnie jest filią muzeum miejskiego.

Dom Tkacza

Jest to drewniany dom z XIX wieku. Ma konstrukcję przysłupową, co dla tego regionu jest niespotykane. Takie domy budowano głównie w Łużycach, skąd do Pabianic przybywali tkacze. Jest to piętrowy, który osiada bardzo wysoki dach dwuspadowy. Obecnie w budynku znajduje się restauracja.

Kościół  św. Mateusza

Jest to niewielki kościół wybudowany w renesansie. Jego wieża jest bardzo charakterystyczna – bo ośmioboczna. Zakończona jest trójkątnym nakryciem z metalu. Jest tu aż 6 portali. Możemy nad nimi przeczytać kilka inskrypcji.

W środku możemy podziwiać barokowy ołtarz, liczne figury świętych , gotycką chrzcielnicę oraz organy pamiętające barok.

Pałac Enderów

Jest to XIX-wieczna rezydencja należąca do rodziny fabrykantów – Enderów. Byli oni właścicielami zakładów włókniarskich. Pałac prezentuje styl eklektyczny. Obecnie w budynku znajduje się siedziba starostwa powiatowego.

Prządki

Naprzeciwko dawnej rezydencji Enderów znajdowało się biuro fabryki, które równie prezentowało neorenesansowy. Budynek najbardziej jest znany z tego, że na dachu nad wejściem znajduje się rzeźba 3 prządek, które miały być symbolem nowoczesności.

Kościół ewangelicko – augsburski pw. Św. Piotra i Pawła

Budowę kościoła zakończono w 1832 r. Ma bardzo charakterystyczny kształt – rotundy wpisanej w plan krzyża. Dach jest tutaj stożkowy z tzw. Latarnią na szczycie. Możemy podziwiać tutaj dwukondygnacyjny ołtarz z amboną, obraz przedstawiający modlącego się Chrystusa i zabytkowe witraże.