Pabianice na drodze do rewitalizacji Starego Rynku: Powstał przetarg na przebudowę dróg i kontynuacja badań archeologicznych

Pabianice na drodze do rewitalizacji Starego Rynku: Powstał przetarg na przebudowę dróg i kontynuacja badań archeologicznych

Na początku aktualnego tygodnia, władze Pabianic podały do publicznej wiadomości, że rozpoczynają proces przetargowy na modernizację dróg wschodniej i południowej sąsiadujących ze Starym Rynkiem. Jest to część szerszego planu odnowienia tej części miasta. Ale zanim rozpoczną się prace budowlane, musi dobiec końca proces badań archeologicznych prowadzonych na tym obszarze.

Dobrano metodykę pracy podzieloną na segmenty. Teren, który ma zostać poddany renowacji, został rozparcelowany na określone sektory. Każdy z nich, po przeprowadzeniu niezbędnych badań archeologicznych, zostaje wystawiony do akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tylko po uzyskaniu zielonego światła od konserwatora możliwe jest przystąpienie do robót budowlanych w danym sektorze.

Obecnie trwają prace archeologiczne na terenie wschodniej części inwestycji. Wcześniej dokonano już przebudowy drogi zachodniej, co obejmowało też renowację parkingu oraz części twardziela rynku. Prowadzone są także prace związane z budową fontanny, w tym instalacja technologicznej komory i przygotowania do operacji wylewania niecki.

Pragnąc przypomnieć, strefa pod nadzorem archeologicznym pierwotnie miała powierzchnię 2800 metrów kwadratowych. Jednak decyzją konserwatora z początku października ubiegłego roku, obszar ten został rozszerzony na całą płytę rynku, co oznacza dodatkowe ponad 4 tysiące metrów kwadratowych. Badania archeologiczne są już zakończone w 80 procentach.