Rynek pierwotny a rynek wtórny w Łodzi – na co postawić?

Rynek pierwotny a rynek wtórny w Łodzi – na co postawić?

Szukasz swojego pierwszego mieszkania, znasz już (z grubsza) lokalizację, wiesz, jaka jest twoja zdolność kredytowa, ale wciąż nie wiesz, czy postawić na rynek wtórny? A może lepszym wyborem będzie mieszkanie wprost od dewelopera, czyli rynek pierwotny? Sprawdź, jakie są zalety i wady obu rozwiązań!

Charakterystyka rynku pierwotnego w Łodzi i nie tylko

Wiele osób za najważniejszą zaletę rynku pierwotnego w Łodzi wskazuje fakt, że wiele budynków w mieście to tzw. wielka płyta, czyli bloki wybudowane kilkadziesiąt lat temu. Dziś powszechnie wiemy, że ta technologia budowania, choć tania i szybka, miała sporo mankamentów, które wykluczają takie mieszkania w oczach wielu osób. 

Zalety rynku pierwotnego

I właśnie stan techniczny oraz użyte technologie są jedną z ważniejszych zalet mieszkań z rynku pierwotnego – jeśli deweloper użył odpowiednich materiałów, a budową zajmowały się profesjonalne ekipy, to nieruchomość nie będzie wymagała remontów przez dłuższy czas. Oprócz tego zaoferuje też tańszą eksploatację – między innymi za sprawą bardzo dobrych parametrów cieplnych, które zagwarantują niższe koszty ogrzewania kubatury w zimie. Istotna jest też lepsza izolacja akustyczna, która w przypadku wspomnianej wielkiej płyty bywa niezwykle problematyczna.

Możliwość personalizacji

Innym ważnym czynnikiem jest możliwość personalizacji mieszkania – to szczególnie ważne dla osób, które mają konkretne potrzeby i chcą na przykład oddzielną kuchnię (lub wręcz przeciwnie – potrzebny im aneks kuchenny). W przypadku rynku wtórnego często trzeba polegać na tym, co przygotowali projektanci wiele lat temu – a niekiedy miewali pomysły co najmniej intrygujące, choć z pewnością nieprzekładające się na komfort dla mieszkańców.

Warto sprawdzić też (https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/lodz/), jak prezentują się łódzkie mieszkania i czego można oczekiwać po ogłoszeniach.

Urządzanie mieszkania od zera

Chociaż mieszkania z rynku pierwotnego nie są gotowe do zamieszkania od razu po odebraniu kluczy (chyba że z deweloperem uzgodniono inne warunki), to przygotowanie pustego mieszkania do zamieszkania z pewnością będzie znacznie łatwiejsze i szybsze niż przeprowadzanie generalnego remontu. Warto skontaktować się z projektantem wnętrz, który przygotuje trójwymiarową wizualizację – pozwoli ona na łatwiejsze zaplanowanie przyszłego wyglądu mieszkania.

Wady rynku pierwotnego

Niestety, rynek pierwotny ma też co najmniej kilka istotnych wad, które należy mieć w głowie w trakcie szukania wymarzonego mieszkania (na przykład na stronie https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/lodz/t/kawalerki/). Oto one!

Możliwe opóźnienia i problemy dewelopera

Rynek nieruchomości jest dość złożony, a sama budowa nieruchomości – skomplikowana. To oznacza, że po drodze może wystąpić wiele problemów: od tych z sytuacją firmy odpowiedzialnej za inwestycję, po dość trywialne opóźnienia. Niestety, w poważniejszych przypadkach może to oznaczać, że oddane do użytku mieszkania okażą się co najmniej wadliwe (np. użyto materiałów niskiej jakości, co powoduje pękanie ścian albo powstawanie grzyba). W takiej sytuacji zmuszenie firmy do poprawek prawdopodobnie będzie drogą przez prawniczą mękę!

Gorsza lokalizacja

Prawa fizyki są bezlitosne, a miasta nie są z gumy. To oznacza, że te najbardziej atrakcyjne lokalizacje, szczególnie w Łodzi, już od dawna są zajęte, a nowe inwestycje na rynku pierwotnym zazwyczaj ograniczone są do miejsc, które albo nie oferują odpowiedniej infrastruktury (dróg, sklepów, przedszkoli czy szkół), albo są zabudowywane do ostatniego centymetra kwadratowego. W efekcie tego powstają prawdziwe betonowe dżungle!

Wyższe ceny

Mieszkania z rynku pierwotnego są po prostu droższe, i to o co najmniej kilkadziesiąt procent! Jeśli twój budżet jest ograniczony, wybór na rynku pierwotnym będzie prawdopodobnie oznaczał zrezygnowanie z dużego metrażu lub mniej środków na wykończenie mieszkania.

Zalety rynku wtórnego

Rynek wtórny ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jednak czy taki diabeł straszny, jak go malują? Sprawdźmy to!

Wejście „na gotowe”

Jeśli mieszkanie (znalezione na https://gethome.pl/ lub innej stronie) nie jest totalną ruiną, a poprzedni właściciele zostawiają w nim meble, to lokal jest gotowy do zamieszkania niemal od razu. Na pewno rozwiązuje to część problemów, ale nie miej wątpliwości – remont z pewnością będzie potrzebny, być może generalny. A to kosztuje i wymaga zarówno czasu, jak i cierpliwości!

Lepsza lokalizacja

W przypadku Łodzi nieruchomości z rynku wtórnego bardzo często są położone w dobrych lokalizacjach, z dostępem do świetnej komunikacji miejskiej, sklepów, szkół, urzędów czy (w końcu!) terenów zielonych. Nie da się ukryć, że peerelowska urbanistyka mocno stawiała na tworzenie miejsc przyjaznych mieszkańców, nie deweloperskich betonowych dżungli. To oznacza, że zamieszkanie w wielkiej płycie może mieć sporo plusów wynikających właśnie z lokalizacji.

Możliwość negocjacji ceny

W przypadku nieruchomości z drugiej ręki łatwiej negocjować cenę, szczególnie jeśli możliwa jest szybka ocena stanu nieruchomości – w przypadku rynku pierwotnego problemy wychodzą dopiero po czasie.

Wady rynku wtórnego

Znasz już zalety rynku wtórnego, zatem czas na przedstawienie tej gorszej części, czyli wad.

Wyższe koszty eksploatacji

Choć dziś trudno znaleźć nieocieplony blok czy dom (o ile nie został zaniedbany), to takie rozwiązania wciąż nie gwarantują skuteczności takiej jak najnowsze technologie budowlane. To oznacza, że koszt ogrzewania lokalu w zimie może być wyższy niż w przypadku budynków, które mają wysoki parametr izolacji cieplnej.

Problemy prawne i formalności

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego trzeba dobrze zbadać stan prawny nieruchomości, co nie tylko wydłuży proces zakupu, ale też może zająć sporo czasu i, niestety, nerwów. Nie wierz właścicielom na słowo, że wszystko jest w porządku, bo możesz wdepnąć na ogromną minę!

Ograniczona możliwość personalizacji

Niestety, w przypadku mieszkania z rynku wtórnego jest się niejako skazanym na to, co zastanie się w wybranym lokalu, a wprowadzenie większych zmian jest zazwyczaj niemożliwe lub bardzo kosztowne. Konieczność szukania „idealnego” mieszkania może oznaczać, że będzie to proces trwający wieczność!