Dysk SSD M.2 2 TB – nowoczesny dysk NVME

Dysk SSD M.2 2 TB – nowoczesny dysk NVME

Nowoczesne dyski NVMe cieszą się coraz większą popularnością, pojawiając się w ofercie wielu producentów sprzętu komputerowego. Czym wyróżnia się nośnik NVMe, jakim jest dysk SSD M.2 2TB? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Dysk NVMe 2TB – czym się charakteryzuje?

Dysk NVMe 2TB oparty jest na protokole pamięci opracowanym specjalnie dla dysków SSD. Nie wymagane są tu dodatkowe sterowniki komunikacyjne SATA, co umożliwia bezpośrednią komunikację nośnika z procesorem. Wykorzystywana jest do tego magistrala PCI, oferująca duże wzrosty wydajności.  Dysk M.2 są niewielkie, najczęściej posiadają format 2280, czyli 22 mm szerokości i 80 mm długości.

Warto zwrócić uwagę na dysk M.2 2TB z oferty Samsung, jakim jest 990 PRO Heatsink PCIe 4.0 NVMe™. Oparty jest on na najnowszej generacji interfejsu PCIe, jaką jest PCIe 4.0. Interfejs ten jest wykorzystywany przy podłączaniu kart rozszerzeń oraz napędów wykorzystujących złącze M.2 Łączy się za jego pomocą również różnego rodzaju układy scalone wewnątrz komputera. W porównaniu do poprzednich standardów nowe rozwiązanie zasadniczo przyczynia się do zwiększenia przepustowości.

Dysk SSD M.2 2 TB – jaki dysk NVMe warto wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki dysk NVMe warto wybrać, zwróć uwagę na dysk SSD M.2 2TB – 990 PRO Heatsink. Dzięki interfejsowi PCIE 4.0 oferuje on ogromną przepustowość. Prędkość dysku została zoptymalizowana pod nowoczesny standard, co sprawia, że możesz zapomnieć o wcześniejszych ograniczeniach podczas gier, edycji wideo czy analizowania skomplikowanych danych. Szybkość odczytu sekwencyjnego to aż 7450 MB/s*. Z kolei wartość IOPS, czyli liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę to ok. 1500 IOPS**.

Warto zwrócić uwagę również na to, iż model 990 PRO zużywa niewiele energii, jeżeli weźmiemy pod uwagę jego zaskakująco dużą wydajność***. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie możliwości standardu PCIe 4.0 przy jednoczesnej optymalizacji wydajności energetycznej.  Możliwe jest to dzięki płaskiemu radiatorowi odprowadzającemu ciepło, a jednocześnie zapobiegającemu tym samym spadkom wydajności spowodowanym przez przegrzanie.

Podsumowanie – dysk NVMe 2TB

Jeżeli interesuje Cię nowoczesny dysk, który oparty jest na protokole NVMe z nowoczesnym interfejsem PCIe 4.0, dobrym rozwiązaniem będzie model 990 PRO Heatsink. Dzięki swojej ogromnej pojemności 2 TB może on zmieścić naprawdę duże ilości danych. Pojemność, szybkość i wydajność – te słowa doskonale charakteryzują dysk NVMe PRO Heatsink.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 *Szybkość zapisu sekwencyjnego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

** Szybkość zapisu losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

*** Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB.