Aktualny rynek nieruchomości w Polsce: Rosnące ceny mieszkań i niedostosowana podaż

Aktualny rynek nieruchomości w Polsce: Rosnące ceny mieszkań i niedostosowana podaż

Na polskim rynku nieruchomości średnia cena oferowanego do sprzedaży mieszkania obecnie wynosi około 300.000 zł. W ciągu ubiegłego roku, zaobserwowano około 7-procentowy wzrost cen za metr kwadratowy. Interesująco, mimo tego rosnącego trendu, liczba dostępnych lokali mieszkaniowych nie spełnia rosnącego popytu. W efekcie, ceny nieruchomości kontynuują swoją tendencję wzrostową. Specjaliści z Credit Agricole przewidują, że tempo wzrostu cen mieszkań będzie utrzymywać się na stabilnym poziomie: 5% w bieżącym roku, 5,8% w nadchodzącym i aż 7,3% w 2025 roku.

Prawie dwukrotne zwiększenie cen mieszkań w ciągu ostatniej dekady jest zjawiskiem obserwowanym w większości polskich miast. Jeśli ta tendencja się utrzyma, eksperci prognozują, że za kolejne 10 lat ceny mieszkań będą o około 80% wyższe niż obecnie.

Nikt nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że wartość mieszkań będzie rosła – zarówno deweloperzy, jak i eksperci zgodnie twierdzą, że możliwa jest jedynie niewielka korekta cen. Mogą pojawić się okazje w postaci chwilowych promocji na wybrane lokale, ale to nie wpłynie znacząco na ogólny trend.

Zgodnie z prognozami ekonomistów Credit Agricole, przewiduje się, że do 2025 roku średnia cena za metr kwadratowy w siedmiu największych miastach Polski wzrośnie o około 1,7 tys. zł. Oznacza to, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym powinny osiągnąć poziom 11.943 zł za metr kwadratowy w 2024 roku i aż 12.934 zł w 2025 roku. Z tego powodu dalsze odwlekanie decyzji o zakupie mieszkania może okazać się nieopłacalne.

W 2024 roku specjaliści spodziewają się ponownego przyspieszenia tempa wzrostu cen mieszkań do 5,5%. Trend ten ma być kontynuowany również w kolejnym roku, kiedy to wzrost może wynieść już 8,4%. W rezultacie przewiduje się, że średnie ceny mieszkań w siedmiu głównych miastach Polski (Gdańsk, Gdynia, Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) osiągną poziom 11.943 zł w 2024 roku i 12.934 zł w 2025 roku.