Pabianice słabo wypadły w rankingu gmin

Pabianice słabo wypadły w rankingu gmin

Niedawno pojawił się kolejny ranking najbogatszych gmin. Pabianiczanie z ciekawości zerknęli do rankingu, aby przekonać się, jak bogata jest ich gmina. Niestety okazało się, że nie jest bogata ani trochę. Gmina Pabianice nie zalicza się nawet do pierwszej setki, co włodarzom powinno dać do myślenia. Czy jest to wina złego zarządzania? A może po prostu niekorzystnego położenia na mapie Polski? Bez względu na to, który czynnik jest wiodący, pewne kroki należy podjąć.

Od czego zależy gospodarka gminy?

Od czego tak właściwie zależy budżet gminy oraz lokalna gospodarka? Oczywiście od tego, jaki dochód przynoszą lokalne instytucje i zakłada pracy oraz od tego, jak środkami dysponują władze.

Każdą inwestycję należy szczegółowo przemyśleć. Bywają takie sytuacje, gdzie inwestycja jest nietrafiona. Zawsze wtedy spotyka się ona z gniewem mieszkańców. Gniew ten jest jak najbardziej słuszny, bo w końcu to oni ją sfinansowali. Ze swoich podatków.

Inwestycje powinny dotyczyć przede wszystkim najważniejszych z perspektywy mieszkańców kwestii takich jak remonty dróg. Ale nawet wtedy mogą się pojawić problemy takie jak opóźnienia. Najmocniej dotykają one kierowców, którzy muszą objeżdżać rozkopane fragmenty w nieskończoność.

Turystyka. Tego brakuje w Pabianicach

Turystyka jest czymś, co napędza lokalną gospodarkę na olbrzymią skalę. Dlatego na problemy finansowe nie muszą narzekać Gdańsk, Kraków czy Sandomierz. A co z Pabianicami? Niestety nie jest to aż tak turystyczne miasto i turystyka nie może być jednym z głównych wpływów do gospodarki.

Sposobem na zwiększenie dochodu gminy byłoby więc stworzenie kilku atrakcji turystycznych. Mowa o różnego rodzaju parkach rozrywki albo instytucjach edukacyjnych (np. planetarium). Tego rodzaju zabiegi wielokrotnie okazały się strzałem w dziesiątkę i faktycznie przyniosły zyski lokalnym samorządom.

Nowe inwestycje w Pabianicach. Trafne czy nie?

Przez ostatni rok mieszkańcy obserwowali inwestycje, które realizowała gmina. Część z nich okazała się bardzo dobrym pomysłem, bo udało się wyremontować część dróg. Kierowcy zauważają, że po pabianickich drogach jeździ im się dużo lepiej. Niestety jak widać, wciąż pojawiają się problemy w budżecie i trzeba będzie zaciskać pasa.