Dlaczego warto podłączyć pompę ciepła do istniejącej już instalacji? Sprawdź!

Dlaczego warto podłączyć pompę ciepła do istniejącej już instalacji? Sprawdź!

Myślisz o podłączeniu pompy ciepła do starej instalacji i zastanawiasz się, czy to możliwy do wykonania pomysł i dobre rozwiązanie? Odpowiadamy – jak najbardziej tak! Te urządzenia można instalować nie tylko w nowo powstających budynkach, ale także w tych starszych. To rozwiązanie, które się opłaci. Poznaj jego najważniejsze korzyści.

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji jest prostsze niż się wydaje

Wbrew często powtarzanym mitom, pompa ciepła sprawdza się nie tylko w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i jego innymi, niskotemperaturowymi typami. Można ją „sprzęgnąć” także np. ze standardowymi kaloryferami. – Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego urządzenia i dodatkowych komponentów, które umożliwią stworzenie spójnego, bezpiecznego systemu ogrzewania – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia specjalizującej się w technologiach OZE. – Pompa może zastąpić źródło ogrzewania starszego typu lub współdziałać z nim – dodaje.

Pompa ciepła w starej instalacji może zastąpić wysokoemisyjny piec starego typu

Korzystasz z pieca na paliwo stałe, np. na węgiel? Jego wymiana może być Twoim obowiązkiem prawnym. Jest również sposobem na ograniczenie wydatków na ogrzewanie, a także podniesienie komfortu obsługi całego systemu. Dobra wiadomość jest taka, że podłączenie pompy ciepła w zamian za taki kocioł jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy zamknąć układ grzewczy podczas wykonywania prac.

Podłączenie pompy ciepła do starego systemu jest dość mało inwazyjne

Wbrew pozorom, w starym budynku wcale nie trzeba dokonywać „rewolucji”, aby zastąpić kocioł pompą ciepła. Zwłaszcza przy zastosowaniu urządzenia typu powietrznego prace są wykonywane przy niewielkiej ingerencji w budynku i na otaczającej go działce, a zatem stosunkowo szybko i bez narażania się na dodatkowe koszty. Nie trzeba się więc obawiać, że na posesji powstanie bałagan, za którego usunięcie będzie trzeba słono zapłacić.

Podłączenie pompy ciepła to sposób na uzyskanie dotacji

Jeżeli wymienisz starego „kopciucha” lub inne niskoefektywne źródło ogrzewania na pompę ciepła, możesz uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Dla inwestorów, którzy zdecydują się na ten ruch, czeka również ulga termomodernizacyjna od podatku PIT. Z dotacji można uzyskać od 21.000 do nawet 43.000 zł przy inwestycji w ten system ogrzewania OZE wraz z instalacją fotowoltaiczną. Ulga podatkowa, w zależności od tego jaką instalację kupimy i w jakiej stawce płacimy podatki, to dodatkowo nawet 6 do 16 tys. zł.

Pompa ciepła w starej instalacji pomoże obniżyć koszty ogrzewania

Powyższy argument jest najważniejszym – zwłaszcza obecnie, gdy ceny paliw rosną w zastraszająco szybkim tempie i pojawia się ryzyko ograniczonego dostępu do węgla czy gazu. Korzystanie z tego systemu ogrzewania i podgrzewu c.w.u. szczególnie w połaczeniu z fotowoltaiką może całkowicie uniezależnić nas od podwyżek cen nośników energii

Warto przy tym podkreślić, że aby montaż pompy ciepła w starym systemie przebiegł bezpiecznie, a gotowa instalacja pracowała z najwyższą jakością, zadanie trzeba powierzyć fachowcom. Eksperci dobiorą odpowiednie komponenty systemu, skonfigurują jego najlepszy tryb pracy i wykonają montaż tak, aby późniejsza obsługa pompy była komfortowa. Zgłoś się więc do specjalistów z branży OZE i przestań przepłacać za ciepło.