Pabianice będą neutralne klimatycznie. Co to oznacza?

Pabianice będą neutralne klimatycznie. Co to oznacza?

Pojawiły się plany, żeby sadzić nowe drzewa. Będą one pochłaniać zanieczyszczenia i tym samym je równoważyć. To jednak nie wszystko. W planach jest także termomodernizacja, zmiany w transporcie miejskim a także wprowadzenie oświetlenia ledowego. Innym ważnym punktem ekologicznym strategii jest całkowite zlikwidowanie kopciuchów.

Ile miasto zapłaci za proekologiczne inwestycje?

Nie ujawniono jeszcze, ile dokładnie będą kosztować planowane zmiany. Wiadomo jednak, że miasto otrzyma pieniądze z Unii Europejskiej. To zrozumiałe. Takie poważny projekt wymaga solidnego dofinansowania, a miasta nie jest na tyle bogate, aby przeprowadzić wszystkie te pracy.

Jest też szansa, że Pabianice otrzymają wsparcie Łodzi. To właśnie to polskie miasto pojawiło się na liście 100 miast w Europie, które dążą do tzw. neutralności klimatycznej. Czy współpraca między oboma miastami pomoże wprowadzić te zmiany, czynią Pabianice bardziej ekologicznym miejscem? Czas pokaże.

Rozwój komunikacji publicznej jest kluczowy

Jeśli już mówimy o wprowadzaniu zmian nastawionych na środowisko, to modernizacja transportu publicznego jest czymś, czego nie da się obejść. Nawet jeśli miasto będzie starać się chronić środowisko, to wciąż będzie do niego zajeżdżać wiele osób z okolic. Pojawiać się będzie więc bardzo dużo aut, które nie będą widzieć lepszej możliwości poruszania się po i wokół miasta. Jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w transporcie publicznym.

O jakich zmianach mówimy? Przede wszystkim potrzebujemy sprawnych i nowoczesnych tramwajów. Jeśli zaś chodzi o autobusy, to najwyższa pora wymienić wszystkie spalinowe na elektryczne. Ogólna liczba publicznych pojazdów musi być większa. Często możemy zauważyć tłumy na przystankach i w autobusach. To zdecydowanie zniechęca mieszkańców to korzystania z tych usług.

Jakie jeszcze polskie miasta dążą do bycia neutralnymi klimatycznie?

Nie tak dawno temu pojawiła lista 100 europejskich miast, których obecną misją jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Nie wiadomo dokładnie, jaki będzie efekt tych starań, ale wiele kroków już podjęto. Wśród tych miast można zauważyć miejsca, gdzie faktycznie pojawiają się pierwsze inwestycje. Czy to krok ku stworzeniu ekologicznej zielonej Europy?

Na liście znajduje się więcej polskich miast niż tylko Łódź. Oprócz niej znajdziemy tam Rzeszów, Warszawę, Kraków i Wrocław. Dzięki programowi „Horyzont Europa” udało się zarezerwować 360 mln euro do równego podziału.