Najlepsze zabytki w Pabianicach

Najlepsze zabytki w Pabianicach

Pabianice to miasto położone w województwie łódzkim. Uważane jest za najbardziej historyczne miejsce na terenie łódzkiej aglomeracji, znajdujące się w jej południowej części. Województwo łódzkie cieszy się dynamicznym rozwojem przemysłu i kultury. Coraz więcej turystów przyjeżdża w te tereny, aby lepiej poznać tajemnice fabrycznej Łodzi. Jadąc na urlop w okolice Łodzi, warto zajrzeć do miasta Pabianice. Zabytki znajdujące się w tych okolicach to zadbane budynki, które upamiętniają historyczne wydarzenia miasta i okolic. Jakie zabytki w Pabianicach warto zobaczyć? Przedstawiamy  kilka z nich.

Zamek w Pabianicach i jego historia

Na terenie miasta znajdują się liczne historyczne zabytki. Pabianice funkcjonowały jeszcze w czasach średniowiecza, kiedy istniał tutaj dwór mieszkalny, o którym wspominał często sam Jan Długosz. Dwór sprawował rolę siedziby regentów kapituły i skarbca. Za czasów kanonika Bernarda Lubrańskiego w XV wieku stworzono obwarowania wokół wieży, a także dobudowano basztę, która miała wówczas chronić dostęp przez most. Prace nad ochroną drewnianego dworu odbywały się przez wiele lat, jeszcze w XVI wieku podejmowane były plany na temat obrony obiektu. Koniec końców zdecydowano o wzniesieniu nowej siedziby w mieście Pabianice. Zabytki, które może teraz podziwiać, to zatem wynik  wielu lat modernizacji. Obecnie na terenie dworu możemy znaleźć  nową murowaną budowlę, która powstawała w XVI wieku.

Historyczne zabytki. Pabianice i historia zamku

Rok wzniesienia dworu w Pabianicach jest zapisany w biografii i hucznie obchodzony przez mieszkańców miasta. W 1565 roku za sprawą kanonika Stanisława Dąbrowskiego został wybudowany zamek w celu sprawowania funkcji mieszkalnej oraz rządowej dla zarządców kontrolujących latyfundia, które wówczas należały do kapituły krakowskiej. Cały proces budowy dworu lustrował Wawrzyniec Lorek, który w podzięce dostał spory majątek oraz nieznany do dzisiaj towar. Źródła i domniemania mówią o tym, że podobno było to zboże. Budowla było gotowa w roku 1571 oraz i początkowo przez ponad 200 lat należał do kapituły krakowskiej. Później jednak, po roku 1796 zamek stanowił siedzibę zarządu pruskich dóbr, a następnie został przekazany fabrykantom tkackim. Obecnie na terenie zamku znajduje się Muzeum Miasta Pabianice.

Zabytki zawarte w ekspozycji muzeum

We wnętrzu zamku rozpoczynamy zwiedzanie od najniższej kondygnacji, czyli w piwnicach. Podziemia zostały poddane w ostatnim czasie modernizacji, dzięki czemu na terenie piwnic możemy podziwiać sklepienia kolebkowe. W przyszłości w muzeum mają zostać ukazane inne cenne zabytki. Pabianice posiadają w swojej biografii ciekawą historię, w związku z czym na terenie muzeum przyszła ekspozycja ma obejmować najstarsze dzieje miasta. Pomieszczenia pierwszej kondygnacji pierwotnie sprawowały funkcję biura, gdzie dokonywano wszelki interesów, zbierano daniny, a także mieścił się tutaj skarbiec miasta. Ponadto, na parterze znajduje się odzyskana podczas ostatnich remontów ceglana renesansowa posadzka, która przez wiele lat była ukryta pod podłogą. Na terenie obiektu w alkierzach możemy również zobaczyć pozostałości po pierwotnym zamyśle budowy dworu o charaktery obronnym. Alkierze zostały zaopatrzone w szczelinowe strzelnice, a na północno-wschodnich ścianach podziwiać możemy piękne polichromie wykonane przez pabianickiego malarza Jana Szulca w 1917 roku.

Park Słowackiego Pabianice – zabytki wokół zamku

Można tutaj poczuć klimat sprzed wielu lat oraz odbyć bardzo miły spacer po zwiedzeniu Muzeum Miasta Pabianice. Zabytki znajdujące się na terenie zamku to nie tylko budynek oraz eksponaty muzeum. Niedaleko tej cennej XVI-wiecznej architektury znajduje się zmodernizowany w ostatnich latach park im. Juliusza Słowackiego. Rewitalizacje miejsca sprawiły, że obecnie możemy spacerować po naprawdę zadbanych uliczkach parku, zwłaszcza że wejście do niego strzeże brama. Park istnieje od roku 1901 oraz położony jest nad brzegiem Dobrzynki. Jaka jest historia powstania tego miejsca?

Zabytki w Pabianicach – historia parku Słowackiego

Park im. Juliusza Słowackiego pochodzi z XX wieku, a inspiracją do jego tworzenia był styl ogrodów publicznych z XIX wieku. Odkąd został wybudowany, przez lata wieku XX wiele razy ulegał metamorfozie. Pierwotnie w latach trzydziestych powiększono go w stylu modernistycznych ogrodów miejskich, zaś w latach siedemdziesiątych ponownie uległ zmianom i w takiej formie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Ze względu na położenie park Słowackiego jest bardzo związany z najbardziej cenionymi budynkami miasta Pabianice. Zabytki znajdujące się w pobliżu obiektu to przede wszystkim dwór kapituły krakowskiej, a także kościół św. Mateusza. Leżący równolegle wzdłuż rzeki Dobrzynki znajduje się bulwar im. Feliksa Kruschego. Obiekt ten posiada również duże znaczenie dla mieszkańców miasta Pabianice.

Zabytki i atrakcje na terenie parku Słowackiego

Park niedaleko zamku w Pabianicach to wspaniałe miejsce na wypoczynek oraz spędzenie miłego czasu w mieście. Na terenie obiektu znajdują się liczne atrakcje, które z pewnością zachwycą niejednego turystę. Bardzo popularną atrakcją jest plac do gry w szachy, który znajduje się w centralnej części parku Słowackiego. Do użytku zostały udostępnione cztery szachownice o wymiarach 3,2 m x 3,2 m z kompletem figur dostosowanych do wielkości planszy. Oprócz tego w północnej części parku znajduje się plac do gry w boule, do którego korzystania jest potrzebny własny sprzęt. Nie brakuje także miejsc na maluchów, ponieważ w północnej części można znaleźć plac zabaw dla dzieci. Jeśli wybierasz się w okolice parku z rodziną, a twoje dziecko niespecjalnie interesują historyczne  zabytki, Pabianice ma na to sposób. W tej części dzieci na pewno nie będą się nudzić. Po zwiedzeniu Muzeum Miasta Pabianic warto zatrzymać się chwile i pozwolić dziecku skorzystać z oferty placu zabaw, która obejmuje takie atrakcje jak: gra zręcznościowa UFO, równoważnia linowa, karuzela, ścianka wspinaczkowa i wiele, wiele innych.

Zabytki w Pabianicach – kościół św. Mateusza

Dokładna nazwa  to Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach. Jest to najstarsza świątynia w mieście oraz jedna z najstarszych świątyń rzymskokatolickich w archidiecezji łódzkiej. Kościół pochodzi z XVI wieku, jednakże wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna świątynia. Bazylika powstała na planie krzyża łacińskiego, wybudowana z cegły, jednak detale  eksponuje piaskowiec. Świątynia jest wyjątkowa ze względu na oddany charakter kilku stylów: romańska absyda, gotycka wieża, a także renesansowe attyki i ramiona transeptu. Ponadto, we wnętrzu kościoła przeważa głównie styl barokowy. Autor projektu pochodzi z Płocka, a jest nim Ambroży Włoch.

Bogate wnętrze kościoła św. Mateusza w mieście Pabianice

Zabytki, które znajdują się na terenie miasta, robią ogromne wrażenie we wnętrzu. Choć pomieszanie trzech stylów na zewnątrz kościoła jest warte zobaczenia, to jednak barokowy wystrój wnętrz zapiera dech w piersiach. Wchodząc do kościoła, od razu rzuca się w oczy późnorenesansowy ołtarz główny, który pochodzi z XVII wieku ze szkoły krakowskiej. Obraz przedstawia Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego na tle panoramy Jerozolimy oraz stojących po jego bokach świętych Mateusza i Wawrzyńca. Ołtarz robi ogromne wrażenie, zwłaszcza że przedstawia patronów kościoła. Nawę główną w kościele oddzielono na przemian filarami od naw bocznych, a chór został wsparty kolumnami. W kościele znajdują się również piwnice grobowe, w których spoczywają pabiańscy proboszczowie oraz tutejszej parafii, którzy sprawują swoją posługę od początków kościoła do 1811 roku.

Historyczne zabytki – Pabianice i Domy Tkaczy

Drewniany Dom Tkacza znajduje się przy ulicy Św. Jana w Pabianicach, nieopodal głównej ulicy Zamkowej. Obejmuje piękne drewniane zabudowanie konstrukcji przysłupowej. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Co ciekawe, obecnie możemy w Domu Tkacza napić się pysznej kawy i herbaty, ponieważ budynek ten został wyremontowany, a we wnętrzu mieści się bardzo urokliwa kawiarnia. W Pabianicach znajdują się również inne domy tkaczy, które stoją tuż przy ulicy Zamkowej. Jednakże to właśnie ten drewniany dom z kawiarnią w środku jest najbardziej popularnym Domem Tkacza oraz najpiękniejszą budowlą tego typu w mieście Pabianice.

Zabytki i wyjątkowość Domu Tkacza w Pabianicach

Dom Tkacza przy ulicy Św. Jana miał zostać wyburzony, aczkolwiek konstrukcja budynku przez wiele lat chroniła go przed podjęciem tego działania. Bardzo długo zastanawiano się, w jaki sposób zaadaptować wnętrze obiektu, zachowując jego charakter przez kolejne lata.  Pierwszym pomysłem było zagospodarowanie przestrzeni dla ekspozycji tkanin. Później jednak, kiedy dom tkacza był wynajmowany przez sanepid, mieściło się w środku Muzeum Higieny. Poważnym wydarzeniem dla obiektu był pożar w roku 1989, a po trafieniu w prywatne ręce nie był zagospodarowany aż do początku XXI wieku. Kiedy w roku 2002 Dom Tkacza przeszedł remont, jego wnętrze zostało całkowicie odmienione. Wymieniono w nim wszystko, od podłogi, okna, dach po generalną rekonstrukcję klatki schodowej. W końcu w 2004 roku Dom Tkacza przerobiono na restaurację i pub, do którego przychodzą liczni mieszkańcy oraz turyści.

Ciekawe miejsca i zabytki w Pabianicach – Fabryka Barucha

Miasto Pabianice tak samo jak stolica województwa Łódź, ma swoją fabryczną historię. Otóż dawniej na terenie Pabianic odbywał się przemysł włókienniczy.  Niestety z czasem, przemysł zaczął upadać, a fabryka wełny zachodziła w ruinę. Obecnie niektóre budynki zostały zmodernizowane oraz zagospodarowane w innych celach. Jeśli Manufaktura w Łodzi zrobiła na Was  wrażenie, koniecznie udaj się do miasta Pabianice. Zabytki, jakie znajdują się na terenie fabryki wełny to coś w rodzaju łódzkiej manufaktury. Budynki w niezwykły sposób oddają charakter włókienniczej świetności Pabianic.

Europejski Park Rzeźby i jego zabytki

Pabianice jest często odwiedzane ze względu na istniejący na terenie miasta Europejski Park Rzeźby. Nic dziwnego, spacer wśród dzieł takich artystów jak Georgij Labunin, Zdzisław Liszewski czy Joni Younkins-Herzog oraz wiele innych to wspaniałe doświadczenie. Park powstał w 2011 roku i od tamtej pory jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc nie tylko przez turystów, ale również mieszkańców miasta Pabianice. Zabytki, jakie możesz zobaczyć, spacerując ścieżkami parku to m.in. słynna rzeźba „Fortuna” Elżbiety Olszewskiej, „Matematyczna Rzeźba” Miguela z Peru, a także „Wtulony” polskiego rzeźbiarza Tomasza Koclęgi.

Najlepsze zabytki – Pabianice i okolice

W okolicach Pabianic znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzieć. Zabytki i atrakcje, które znajdziecie w okolicach to między innymi Osada Rybacka „Sereczyn”, która w ostatnich latach przeszła niesamowite zmiany. Na terenie obiektu można podziwiać ciekawe ławeczki oraz zobaczyć życie takich zwierząt jak konie czy osły. Jest to również dobre miejsce na spędzenie miło czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Na terenie obiektu dostępne są dla turystów quady oraz paintball. Dawniej Osada Rybacka słynęła z pysznej ryby, którą można było zjeść przy raptem kilku stolikach. Obecnie funkcja karczmy nie zmieniła się, ponieważ nadal zjecie tutaj najlepszą rybę w województwie, a także możecie przejść się na spacer w otoczeniu natury, podziwiając piękne widoki.

Rezerwat „Duża Woda” w Lesie Karolewskim

Zabytki w Pabianicach nie kończą się tylko na zwiedzaniu obiektów miasta. Bardzo popularnym miejscem odwiedzanym przez wielu turystów, a także mieszkańców jest znajdujący się w Lesie Karolewskim rezerwat „Duża Woda”. Dojazd do lasu jest możliwy z dwóch stron: przez miejscowość Chechło II oraz od Hermanowa. W obydwu przypadkach na trasie znajdziecie dostępny parking, z którego dojście do centrum rezerwatu wynosi około 2 kilometry. Warto odwiedzić to miejsce wyjeżdżając z miasta Pabianice. Zabytki, jakie czekają na Was  na terenie obiektu to m.in. ogromne jezioro w centrum, które posiada status pomnika przyrody. Spokojnie można zorganizować piknik wokół jeziora, ponieważ jest tam bardzo dużo miejsca. Obiekt posiada wytyczone trasy biegowe oraz ścieżki rowerowe, w związku z czym Las Karolewski spełnia oczekiwania zarówno osób lubiących spędzać czas aktywnie, jak również miłośników spokojnego relaksu na łonie natury.

Kościół w Dobroniu i Dobronianka

Jeżeli zastanawiacie  się, co ciekawego można zobaczyć w okolicach miasta Pabianice, zabytki, które znajdują się  w miastach obok, mogą zrobić na Was duże wrażenie. To jednych z nich z pewnością należy drewniany kościół w Dobroniu. Świątynia powstała w XVIII wieku i została wniesiona pw. św. Wojciecha. Prawie rok od rozpoczęcia jej budowy, kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1967 roku. Świątynia jest w pełni drewniana, wykonana z drzewa modrzewia, a projektantem obiektu był ks. Sebastian Sierakowski. Warto wejść do środka kościoła, aby zobaczyć piękne, wczesnobarokowe wnętrze. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć, będąc w Dobroniu, jest wspaniałe, zielone miejsce Dobronianka. Główną atrakcją terenu jest obecność przeróżnych zwierząt. Możecie zobaczyć tutaj takie stworzenia jak alpaki czy wielbłądy. Doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną.