Odwiedź Pabianice w weekend!

Odwiedź Pabianice w weekend!

Pabianice to historyczne miasto położone w województwie łódzkim. Leżą w południowej części Łodzi, koło Rzgowa. Warto zaznaczyć na swojej mapie miasto, jakim są Pabianice. Na weekend to idealny pomysł na krótki wypad, który będzie połączeniem zarówno odpoczynku jak też czasem spędzonym na podziwianiu ciekawych miejsc. W tym miejscu masz możliwość poznania historii produkcji tkanin oraz dowiedzieć się coś więcej o życiu świętego Maksymiliana Marii Kolbe. W ciągu kilku dniu przy dobrej organizacji czasu uczestnicy mają szanse na aktywne zwiedzanie oraz odpoczynek. Warto organizować w ciągu roku krótkie – kilkudniowe wycieczki po Polsce. Jest to czas poświęcony na regenerację swoich sił. Jednocześnie uczestnicy wycieczki mają szanse na poznanie innych części naszego kraju, a przy tym pogłębianiu swojej wiedzy.

Pabianice na weekend – czyli miejsca, których nie można pominąć

W Pabianicach można czas spędzić aktywnie na zwiedzaniu zamków, interesujących zabytków oraz odwiedzaniu muzeum. Znajdują się tutaj liczne parki, do których można udać się na spacer i podumać w ciszy i spokoju. W tym pięknym mieście każdy znajdzie miejsce odpowiadające swoim indywidualnym potrzebom. Wybierając się do Pabianic na weekend, należy sobie odpowiednio zaplanować każdy dzień, tak aby znaleźć czas na zwiedzanie oraz odpoczynek. Przedstawimy propozycję wybranych przez nas miejsc, których nie można pominąć.

Kościół Świętego Mateusza w Pabianicach

Jednym z najstarszych Kościołów w Pabianicach jest Kościół Świętego Mateusza. Pochodzi z XVI wieku, jednak na jego miejscu, zanim powstał, stała inna świątynia. Jest to trójnawowa świątynia bazylikowa, która powstała na planie krzyża łacińskiego. Wnętrze Kościoła pochodzi ze stylu barokowego. Jednak całość świątyni łączy kilka stylów, od romańskiego, przez gotycki, po renesansowy. Wybierając Pabianice na weekendowy wypad, warto go tak zaplanować, aby znaleźć czas na zobaczenie najważniejszych miejsc, między innymi takiego, jakim jest Kościół Świętego Mateusza. Ten zabytek z pewnością zachwyci nie tylko miłośników historii.

Renesansowy Dwór Obronny kapituły krakowskiej w Pabianicach

Opuszczając Kościół Świętego Mateusza, po drugiej strony ulicy Zamkowej znajduje się najcenniejszy z Pabianickich zabytków, czyli Dwór Obronny Kapituły Krakowskiej. To w tym miejscu rezydowali tenutariusze i starostowie. Od lat siedziba ta służy pabianickiemu Muzeum Regionalnemu ze zbiorami historycznymi i archeologicznymi. Drewniany Dwór kapituły musiał stać już od pierwszej połowy XIV wieku blisko zamku, gdy ustanowiono tu ośrodek zarządu dóbr. Miejsce to należy do unikatowych i bardzo cennych zabytków architektury XVI wieku. Usytuowany jest w Dolinie rzeki Dobrzynki, wzdłuż której rozciąga się obecnie Park im. Juliusza Słowackiego. Odwiedzając Pabianice na weekend ze względu na sąsiednie położenie zabytków, w łatwy sposób można w ciągu jednego dnia zobaczyć kilka miejsc jednocześnie.

Park Juliusza Słowackiego w Pabianicach

Kolejnym miejscem na spokojny i relaksacyjny spacer jest Park Juliusza Słowackiego w Pabianicach. Na weekendowy wypad najlepszym rozwiązaniem jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. W tym przypadku można wybrać się do parku, gdzie czas spędzić, należy według własnych preferencji. Dla osób ceniących sobie spokój wystarczy zwykły spacer, jednak można też zabrać ze sobą koc, położyć się na trawie i podziwiać niebo w piękny, upalny dzień. Natomiast dla bardziej aktywnych w północnej części parku znaleźć można stoły do ping – ponga, boisko do koszykówki oraz skupisko stołów szachowych. Jest to miejsce dobrze znane wśród łódzkich szachistów, a od kilku lat cyklicznie rozgrywają się tam imprezy szachowe. W parku nie mogło również zabraknąć atrakcji dla najmłodszych, czyli placu zabaw.

Dom Tkacza w Pabianicach

Kolejnym zabytkiem wartym zobaczenia, jest Dom Tkacza, czyli jedna z najsłynniejszych atrakcji znajdujący się w Pabianicach. Na weekend to miejsce powinny wybrać osoby, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i zwiedzić kilka miejsc. Z bardzo nielicznych zachowanych budynków architektury drewnianej jest Dom Tkacza. To piętrowy budynek, posiadający konstrukcję przysłupową charakterystyczną dla stylu łużyckiego. Znakiem rozpoznawczym dla tego typu budynków są arkadowe wnęki nad wejściem i dolnym rzędem okien. W budynku mieszkało wielu tkaczy – osadników przybywających do Pabianic. Wyjątkowa konstrukcja tego domu, przez lata chroniła go przed wyburzeniem. Wiele osób proponowało, aby zmienić przeznaczenie tego miejsca i przerobić go na muzeum tkanin lub galerie. Co w późniejszych latach udało się zrobić. W budynku otwarto galerię win, a następnie stworzono z niego restaurację i pub. Niestety aktualnie to miejsce jest zamknięte i można go obejrzeć jedynie od zewnątrz.

Lewityn w Pabianicach – miejsce rekreacyjne

Wybierając się do Pabianic na weekend z dziećmi, Lewityn będzie numerem jeden na mapie. Jest to duży park przystosowany głównie dla dzieci i młodzieży ze względu na rekreacyjny charakter. To tutaj można znaleźć nieduże baseny ze specjalnymi atrakcjami dla dzieci, które w upalny dzień mogą wskoczyć do wody i dobrze się bawić. Na terenie Lewitynu znajduje się też park linowy, który z pewnością zachwyci dzieci lubiące adrenalinę i rozrywkę na wysokościach. Jest to zabawa dla dzieci niebojących się wyzwań. Dla miłośników jazdy na rowerach górskich został stworzony specjalny tor. Nie można zapomnieć także o rowerkach wodnych znajdujących się przy jeziorze. Każdy odwiedzający może sobie zdecydować, na którym rowerze górskim, czy wodnym chce spędzić czas. W Lewitynie oprócz aktywnych atrakcji znajduje się też miejsce dla osób ceniących ciszę i spokój. Nocą można się wybrać z ukochaną osobą na romantyczny spacer wzdłuż jeziora. Oświetlony most znajdujący się w parku sprawia, że to miejsce nocą wygląda cudownie i nadaje odpowiedni nastrój.

Europejski Park Rzeźby – to niesamowite miejsce w Polsce

Dla osób wybierających się do Pabianic na weekend w celu zwiedzania ciekawych miejsc Europejski Park Rzeźby powinien się znaleźć na pierwszym miejscu. To tutaj warto wybrać się na spacer w słoneczny dzień i spędzić kilka chwil na podziwianiu rzeźb artystów z całego świata. Można w nim spotkać interesujące i nowoczesne prace. Jest to bardzo przyjemny Park z zadbaną trawą oraz ścieżką. Niedaleko znajduje się też pole golfowe, dla bardziej aktywnych oraz można na swojej drodze spotkać zwierzęta takie jak: alpaki, daniele, czy owce. Sprawiają one, że to miejsce nabiera wyjątkowego charakteru.

Kościół Świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Pabianicach

Przy ulicy Jana Pawła II wznosi się gigantyczny, nowo wybudowany Kościół pod wezwaniem świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Łączy się on nierozerwalnie z Pabianicami, dzięki jego relikwiom, które po raz pierwszy w Polsce przyjął Kościół w Pabianicach. Warto pamiętać, że Maksymilian Kolbe przyszedł na świat w Zduńskiej Woli w 1894 roku, a w późniejszych latach wraz ze swoimi rodzicami mieszkał w Pabianicach, gdzie jego ojciec miał sklepik spożywczy i cztery warsztaty tkackie. Kamień węgielny na budowę świątyni poświęcił papież Jan Paweł II na placu świętego Piotra w Rzymie w dniu zamachu na swoje życie 13 maja 1981 roku. Kościół ten wzniesiono dzięki staraniom proboszcza ks. prałata Ryszarda Olszewskiego. Przed Kościołem od 2001 roku można też podziwiać pomnik Jana Pawła II, który jest dziełem Krystyny Fałdygi –  Solskiej.

Odwiedź Pabianice na weekend i zatrać się w historii zakładów „Krusche – Ender”

Fabryka „Krusche – Ender” stała się najbardziej zasłużoną dla przemysłu firmą, której założycielami byli niemieccy fabrykanci Kruschowie i Enderowie. W roku 1825 przybył do miasta z Saksonii tkacz Gottlieb Krusche. Początkowo posiadał on wyłącznie tkalnię ręczną, jednak w 1950 roku jego syn sprowadził do Pabianic pierwszą maszynę parową i zainstalował krosna mechaniczne. Po pewnym czasie w 1872 roku Krusche zyskał wspólnika Karola Endera również pochodzącego z Saksonii, który rozbudował przędzalnie odpadków bawełnianych. Od tego momentu właściciele zaczęli się wybijać i zdobywać kolejne nagrody na wystawach przemysłowych. Będąc w Pabianicach na weekend, warto zaznajomić się z ich historią, która zapoczątkowała produkcję tkanin bieliźnianych.

Zabudowania fabryczne zakładów bawełnianych „Krusche – Ender”

Odwiedzając Pabianice na weekend, warto zwrócić uwagę na zabudowania fabryczne znajdujące się tuż za Kościołem Świętego Mateusza przy ulicy Zamkowej. Są to największe w mieście pozostałości z surowej cegły po włościach „królów bawełny pabianickiej”, czyli Kruschego i Endera. To w tym miejscu znajduje się monumentalna przędzalnia cienkoprzędna wybudowana w 1891 roku. W głębi można dostrzec tkalnię, farbiarnię, drukarnię, bielnik oraz apreturę. W 1913 roku te zakłady były jednymi z najpopularniejszych firm z branży bawełnianej, ponieważ znalazły się na czwartym miejscu listy słynnych zakładów w tamtym czasie. Ich wyroby wyróżniały się ogromną jakością i dokładnością w czasie produkcji. Potwierdzeniem tego okazało się wielokrotne nagradzanie produktów na różnych wystawach, począwszy od Petersburga, przez Wiedeń, aż do Paryża.

Dawne biuro zakładów „Krusche i Ender” z Prządkami

Będąc w Pabianicach na weekend, oprócz starych fabryk warto również odwiedzić biuro zakładów „Krusche i Ender”. W związku z wybuchem II wojny światowej zakłady te zostały upaństwowione i otrzymały nazwę „Pabianickie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im Rewolucji 1905 roku”. Niestety niedawno zostało ogłoszone bankructwo ostatniego spadkobiercy słynnej „pabianickiej bawełny”. Zachęcamy jednak, aby odwiedzić miejsce dawnych biur tych zakładów. Budynek znajduje się po przeciwnej stronie ulicy Zamkowej, a tam oprócz biur można podziwiać także kantor. Ten okazały budynek został wzniesiony w 1865 roku i zbudowany w stylu neorenesansowym. Uwagę przyciąga szczyt środkowej fasady, na którym znajduje się piękna rzeźba trzech prządek. Jest to jeden z symboli nowoczesnych Pabianic.

Pałac Rodziny Enderów

Wybierając się do Pabianic na weekend, warto sobie zaplanować odpowiednio czas, aby zobaczyć wszystkie interesujące nas miejsca. Osoby, których zaciekawiła historia zakładów „Krusche i Ender” mogą się również zagłębić w historię ich rodzin. W tym celu zachęcamy, aby udać się do Pałacu Rodziny Enderów. Ten niesamowity budynek został wzniesiony w stylu elektycznym w 1883 roku. Właściciele w swojej rezydencji zgromadzili ogromną ilość dzieł sztuki między innymi: zabytkowe meble, obrazy, drzeworyty, czy też przedmioty sztuki orientalnej. Nad pałacem można zauważyć powiewającą flagę, która jest świeżo zaprojektowanym herbem powiatu pabianickiego. Obok trzech koron z herbu miejskiego widzimy też orła i lwa, które są symbolami dawnego godła ziemi sieradzkiej. Pałac jest częściowo dostępny dla odwiedzających, więc warto go odwiedzić, ze względu na wnętrze, które zostało zachowane w idealnym stanie.

Pałac Kruschego w Pabianicach

Planując wypad do Pabianic na weekend śladami rodziny Kruschego i Enderów nie można też zapomnieć o podziwianiu ich wyjątkowych rezydencji. Pałac Kruschego został wybudowany nieco wcześniej niż Pałac Enderów. Został on postawiony w stylu neoklasycystyczny. Pałac znajduje się przy ulicy Świętego Jana 4. Aktualnie w pałacu znajduje się Urząd Stanu Cywilnego, a dzięki jego bogatemu wnętrzu nadaje niesamowitego klimatu osobom biorącym ślub w tym miejscu. Pałac został zachowany w dobrym stanie i jest częściowo dostępny dla odwiedzających.