To warto zobaczyć


To warto zobaczyć

Nie ma chyba osoby, która nie lubi poznawać nowych miejsc oraz historii z nimi związanych. To właśnie tutaj w Pabianicach znajduje się całkiem sporo atrakcji. Kiedy więc wybieramy się do województwa łódzkiego trzeba konieczne zajrzeć do tej stosunkowo niewielkiej miejscowości.

Murowane domy tkaczy to ciekawe miejsce, które na pewno warto zaliczyć do lokalnych atrakcji. Znajdują się one przy ulicy Zamkowej, a dokładnie pod numerem 21 oraz 23. Oba budynki składają się z parteru oraz piętra i stanowią miejsca, gdzie w dawnych czasach mieszkali tkacze. Ich projektantem oraz właścicielem był Bogumił Kruscher. Nieco później przekazano je jego synom.

Kiedy wziąć pod uwagę budynek numer 21, mieszkał tam Beniamin. Numer 23 to dom Augusta Fryderyka. Kiedy ponieśli oni śmierć domy przekazano sukcesorom. To miejsca znajdujące się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego. Stanowią one ciekawą atrakcję turystyczną tego miasta, stąd na pewno warto je odwiedzić.

Dawny kantor

Dawny kantor główny to lokalizacja, którą również warto odwiedzić. Co można tam znaleźć? W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że znajduje się on przy ulicy Zamkowej 3. W dawnych czasach właśnie tam mieściły się zakłady Towarzystwa Akcyjnego Pabienickich Fabryk Wyrobów Bawełnianych „Krusche i Ender”. Jego powstanie przypisuje się na rok 1865, jednakże w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z budynkiem, który kilkakrotnie przerobiono. Między innymi zrezygnowano z okazałego oraz dostojnego balkonu. Warto zwrócić uwagę na tympanon. To właśnie w tym miejscu występuje alegoryczna rzeźba. Składa się ona z trzech antycznych postaci. Jedną z nich jest mężczyzna, który znajduje się w towarzystwie dwóch kobiet. Co ciekawe nie jest to pierwsza rzeźba, która powstała w tym budynku. Jednej z nich pozbyto się w latach 60. XX wieku. Powód może wydawać się nieco nieprzemyślany, gdyż groziło jej odpadnięcie. Z tego względu zapadła decyzja o jej kompletnym zniszczeniu. Nikt tak naprawdę dokładnie nie wie kto podjął taką decyzję oraz dlaczego stało się tak, a nie inaczej. Niemniej, kilka lat później stworzono jej kopię, która w dzisiejszych czasach znajduje się na wspomnianym już wcześniej tympanonie.

W tym miejscu mieszkała również rodzina Kruschego. W roku 1913 podjęto decyzję o stworzeniu w nim siedziby Towarzystwa Ogrodniczego, co sprawdziło się bardzo dobrze. Nieco później, a dokładnie w okresie międzywojennym miejsce to posłużyło jako Towarzystwo Sportowe Pracowników Firmy „Krusche i Ender”. Kiedy wojna dobiegła końca i wszystko powoli wróciło do normy, miejsce to zmieniło swój charakter po raz kolejny. Aktualnie mieści się tutaj biuro głównego P.Z.P.B „Pamotex. Od 2003 prezentowane miejsce jest własnością prywatną.