Pabianice na weekend

Pabianice na weekend

Pabianice na weekend

Muzeum Miasta Pabianic to miejsce w którym można spędzić długie godziny i cały czas znajduje się nowe atrakcje oraz interesujące przedmioty. Omawiane miejsce powstało w XVI wieku. Mowa o jednorodnym budynku dworu, który powstał przy pomocy małych cegiełek. Jest to trend charakterystyczny dla budynków renesansowych. Do wykonania obramowań okien zastosowano cios piaskowy, a do portali wykorzystano strzelnicę. Jest to miejsce warte odwiedzenia w trakcie przejazdu bądź dłuższej wizyty w województwie łódzkim. Muzeum Miasta Pabianic jest przesiąknięte historią, dlatego aktualnie występują tam wystawy z których można dowiedzieć się nieco więcej na temat miasta oraz mieszkańców.

Co ciekawego można znaleźć w muzeum?

Jednym z ciekawszych miejsc jest zagroda chłopska ukazująca to jak żyło się kiedyś. Zobaczyć można chociażby materialną tradycję społeczności, którą praktykowano w pierwszej połowie XX wieku. Wszystkie gospodarstwa posiadały potrzebne do produkcji oraz pracy narzędzia. Powstawały one własnoręcznie, często z wykorzystaniem umiejętności sąsiadów. Metanowe narzędzia z kolei wymagały pomocy od kowali, którzy cieszyli się ogromną popularnością oraz poważaniem w mieście. W trakcie ekspozycji podziwia się między innymi pługi, brony, sierpy, kosy, widły oraz inne przyrządy. Umożliwiały one prowadzenie domu, zajmowanie się polem oraz hodowlą bydła. Do wykonania wystawy skorzystano ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic. Pomocne były również wszystkie osóby, które posiadały w swoim domostwie pamiątki rodzinne i skłonne były je oddać.

W omawianym muzeum można podziwiać oraz poznać pracę kowala. Dokładniej ujmując chodzi o kuźnie, które funkcjonowały jeszcze wiele setek lat temu. To tutaj każdy zapoznaje się z narzędziami wykorzystywanymi przez kowali. Chociażby pilnikami, formami do wykonywania odlewów, kluczami i innymi. Wystawa zawiera nie tylko same przyrządy używane w trakcie pracy, ale również i wyroby kowali. Mowa chociażby o podkowach, motykach, łańcuchach, zawiasach oraz świecznikach. Kiedy dodać do tego piękne fotografie, które pokazują wnętrze kuźni w Górce Pabianickiej mamy obraz miejsca, które warte jest sporej uwagi odwiedzających.