Wielkie atrakcje w małej miejscowości

Wielkie atrakcje w małej miejscowości

Wielkie atrakcje w małej miejscowości

Nie trzeba jechać do innego kraju, aby zobaczyć i podziwiać piękne oraz oryginalne zabytki i miejsca. Kościół mariawitów na pewno należy do atrakcji, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi i mieści się oczywiście w Polsce. Warto nieco przybliżyć historię tego odłamu. Mariawici to odłam pochodzący z Kościoła katolickiego. Odsunęli się oni w 1893 roku. Kierowała nimi zakonnica Maria Franciszka Kozłowska. Od roku 1906 mariawici to całkiem inne wyzwanie i nie stanowią oni już dłużej części Kościoła rzymskokatolickiego. Kościół, który można znaleźć w Pabianicach wchodzi w skład wyznania starokatolickiego. Warto mieć na uwadze, że istnieje również Katolicki Kościół Mariawitów. Prezentowana budowla powstała ponad 100 lat temu, gdyż jej początek przypada na lata 1911. Kiedy wziąć pod uwagę jej rozmiary, nie jest to zbyt duża świątynia. Do jej budowy wykorzystano czerwoną cegłę i do dnia dzisiejszego wita w swoich progach wyznawców tej religii.

Pomnik Niepodległości

W Pabianicach można zagłębić się nie tylko w historii miasta, ale także zaczerpnąć nieco wiedzy z historii całego kraju. To właśnie tutaj postawiono pomnik Niepodległości. Jego autorem jest Mieczysław Lubelski. W trakcie jego tworzenia zastosowano głównie brąz. Pomnik ten mieści się na Starym Rynku i znajduje się tam od 1933 roku. Widoczny jest na nim legionista, który depcze tarczę na której widnieje orzeł posiadający dwie głowy. W tamtych czasach było to godło zaborcy.

Warto mieć na uwadze, że pomnik, tak jak i wiele innych obiektów zdecydowanie ucierpiał w trakcie II wojny światowej. Precyzując, wysadzono go w powietrze. Jednakże, miał on ogromną wartość sentymentalną, dlatego zrekonstruowano go. W dzisiejszych czasach znajduje się on dokładnie w tym samym miejscu, czyli przed kościołem świętego Mateusza. Warto jeszcze dodać, że pomnik wzbogaca płaskorzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kościół św. Floriana Męczennika

W Pabianicach znajduje się też sławny kościół św. Floriana Męczennika. Mowa o świątyni, która powstała w latach 1898 – 1900. Projektantem kościoła był Tadeusz Markiewicz. Przedstawiana budowla jest jednonawowa , a jej charakter utrzymano w stylu neoromańskim. W roku 1903 miało miejsce wzbogacenie go o ołtarz główny na którym widnieje św. Florian oraz figura Niepokalanego Poczęcia NMP. Nieco później powstały ołtarze boczne. Wiele lat później zapadła decyzja o powiększeniu budowli. Właśnie z tego względu wybudowano dodatkową kaplicę. Kilka lat temu (dokładniej rzecz ujmując w 2004 roku) miało miejsce wzbogacenie tej części kościoła o marmurowy ołtarz oraz marmurową posadzkę, która znajduje się w prezbiterium. To zdecydowanie miejsce warte uwagi w trakcie zwiedzania miasta.