Opłaty za usunięcie pojazdów z drogi – szczegółowy rozkład cen

Opłaty za usunięcie pojazdów z drogi – szczegółowy rozkład cen

Opłata za usunięcie roweru lub motoroweru z przestrzeni publicznej wynosi 165 zł. Jeżeli mówimy o motocyklu, to już trzeba przygotować 323 zł. Natomiast jeśli chodzi o pojazd o masie do 3,5 t, to koszt usunięcia wzrasta do 695 zł. W przypadku pojazdów o masie od 3,5 t do 7,5 t, opłata wynosi już 870 zł.

Pojazdy cięższe, o masie powyżej 16 t, są usuwane za kwotę 1.813 zł. Specjalnościami są także pojazdy przewożące materiały niebezpieczne – ich usunięcie kosztuje aż 2.205 zł. Co ciekawe, ustanowiono również stawkę za usunięcie porzuconej hulajnogi elektrycznej, która wynosi tak samo jak dla roweru lub motoroweru – 165 zł. Wszystko to są ceny brutto.

Jednak opłaty nie kończą się tylko na koszcie usunięcia. Do tego dochodzą jeszcze opłaty związane z parkowaniem i przechowywaniem pojazdu. Przykładowo, za jedną dobę parkowania trzeba będzie zapłacić dodatkowe 22 zł.

Dlaczego opłaty są tak wysokie? Wynika to z analizy kosztów ponoszonych przez powiat. Usuwanie z drogi nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów jest jednym z zadań samorządu, a przy ustalaniu opłat musi on brać pod uwagę rzeczywiste koszty usług holowania pojazdów, jakie kształtują się w danym powiecie.