Były starosta Pabianic, Krzysztof Habura, apeluje o refundację in vitro podczas debaty sejmowej

Były starosta Pabianic, Krzysztof Habura, apeluje o refundację in vitro podczas debaty sejmowej

W środę, 22 listopada, Sejm zanotował pierwsze czytanie projektu ustawy obywatelskiej odnośnie refundacji metody in vitro. Debata zgromadziła wielu posłów na sejmie, wśród których znalazł się również były starosta Pabianic, Krzysztof Habura. Wiedząc jak istotne jest dla wielu par przyspieszenie procesu legislacyjnego tego projektu, postanowił zabrania głosu.

Habura, który pełnił rolę starosty powiatu pabianickiego przez 17 lat, z dumą wspomniał o wprowadzeniu programu in vitro na terenie powiatu. Powiat pabianicki był jednym z pionierów wprowadzenia takiego programu na szczeblu samorządowym. Efekty tego działania to ponad 50 nowo narodzonych dzieci. Zauważając, że metoda in vitro została zastosowana u 125 par, skuteczność takiego leczenia jest niebywale wysoka – przekracza 40% – podkreślił były starosta.

Wyliczył także, że w całym kraju prawie 40 tysięcy par mogłoby skorzystać z procedury in vitro. Stąd właśnie pojawia się konieczność prowadzenia programu finansowanego z budżetu państwa, ponieważ samorządy nie są w stanie samodzielnie sprostać temu wyzwaniu. Dlatego też, jak najszybsze uchwalenie projektu jest tak ważne – jest on nie tylko potrzebny i pożyteczny, ale także oczekiwany przez dziesiątki tysięcy Polaków – zakończył Habura.