W mieście pojawiły się nowe murale

W mieście pojawiły się nowe murale

W Pabianicach właśnie pojawiły się nowe ekologiczne murale. Co to znaczy, że są ekologiczne? Otóż tak je namalowano, że skutecznie pochłaniają dwutlenek węgla. To świetny sposób na choć częściowe rekompensowanie zmian klimatycznych, do których przyczyniamy się niewłaściwym gospodarowaniem zasobami.

Nasze miasto bardzo dobrze czuje się z kolorowymi ozdobami. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o muralu, który pojawił się na ścianie przedszkola. Od tamtego czasu artyści nie próżnowali i tworzyli następne.

Mural – ważna i popularna forma sztuki

Mural jest dzisiaj bardzo popularną formą sztuki. Żeby go stworzyć nie wystarczą jednak same chęci. Jeśli spojrzymy na te dzieła, to zobaczymy z jakim kunsztem je stworzono. Aby namalować murale wysokiej jakości, potrzebny jest prawdziwy talent i długo ćwiczony warsztat. Ile więc czasu zajmuje nauczenie się malowania murali?

Osoby, które zajmują się tą sztuką, najpierw zaczynają od malowania na płótnie lub innym materiale. Mało kto odważyłby się na ozdabianie ścian bez uprzedniego przygotowania. No chyba że mamy humorystyczne rysowanie po ścianie przed remontem. Wtedy każdy z nas może sobie pozwolić na trochę fantazji.

Tematyka murali

Co jest najczęściej tematem dzieł ściennych? Nierzadko powstają one po to, aby upamiętnić jakąś zmarłą osobę. Tak więc w wielu polskich miastach można zobaczyć znanych pisarzy, żołnierzy czy muzyków. Dzięki temu mieszkańcy, którzy przechodzą obok malowideł, mogą utrwalić sobie w pamięci wizerunki osób, z których twórczością nie mieli okazji się zapoznać lub o których zasługach nie wiele wiedzą.

Mural może też być niczym innym jak artystycznym dziełem, mającym zachwycać swoją estetyką i wizualnym piękne. Tematyka i dobór środków artystycznych oferuje pełną dowolność, więc twórca może pozwolić sobie na naprawdę dużo. Czy możemy się więc spodziewać, że Pabianice staną się miastem kolorowym od murali?