Na ścianie przedszkola pojawił się mural

Na ścianie przedszkola pojawił się mural

Na ścianie jednego z pabianickich przedszkoli właśnie powstał mural. Mowa o Przedszkolu Miejskim nr 11, a autorem malowidła jest Piotr Pawlik. Słowo „ściana” jest być może nie do końca precyzyjne, bo „płótnem” jest w tym wypadku blacha, która znajduje się na ogrodzeniu.

Murale – idealny sposób na ozdobienie miasta

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nie pomyślał, by ściany budynków ozdabiać malowidłami. Kojarzyło się to głównie z graffiti, a grafficiarzy uznawano za przestępców. Dopiero po pewnym czasie mentalność w tym zakresie się zmieniła i uznano sztukę uliczną za pełnoprawny artyzm. Dzisiaj samorządy oraz właściciele budynków sami zatrudniają artystów, żeby ubarwili ściany swoimi malunkami. Tematyka jest przeróżna. Niektóre z nich upamiętniają ważne postaci lub wydarzenia (przykładem może być mural w Grodzisku, upamiętniający 500-lecie miasta). Inne mają na celu promować jakąś kampanię społeczną i przedstawiają na przykład treści zachęcają do czytania książek.

Tematyka dostosowana dla dzieci

Dla dzieci ważne są wrażenia wizualne. Dorosły który zna życie z wielu różnych perspektyw, nie potrzebuje przekonywania na każdym kroku, że jest ładnie i kolorowo. Nie oznacza to oczywiście, że z wiekiem tracimy zdolność doceniania warstwy artystycznej otaczającej nas rzeczywistości. W końcu wiele jest takich dzieł, który jesteśmy w stanie docenić dopiero, jak już osiągniemy pewien poziom dojrzałości. Faktem jednak jest, że dla dziecka ważne jest, aby otoczenie było przyjazne. Dziecko również odczuwa stres i niepokoi się, gdy atmosfera robi się nieprzyjemna. Jeśli jednak otaczają go sympatyczne postacie z bajek oraz kolorowe ilustracje, to jest w stanie dużo bardziej cieszyć się rzeczywistością, z którą ma do czynienia. Dotyczy to zarówno budynków, w których regularnie bywa (przedszkole, przychodnia itp.) ale także własnego domu czy mieszkania. Dlatego właśnie rodzice stają na głowie, aby tak urządzić pokoje dziecięce, by atmosfera była przyjazna i sprzyjająca rozwojowi dziecka.