Rezerwat „Duża Woda” w lesie Karolewskim

Rezerwat „Duża Woda” w lesie Karolewskim

Na terenie gminy Dobroń, możemy natknąć się na niezwykłe jezioro. Właściwie jest to jezioro, a zarazem torfowisko w głębi lasu. Rezerwat „Duża Woda” w lesie Karolewskim to miejsce, które ma status pomnika przyrody ze względu na niezwykłe okoliczności przyrody, a także powierzchnię pokrytą wodą. Niestety rok temu miejsce to dotknęła susza i Wielka Woda Pabianice wkrótce może być nieco mniejsza. Nie mniej warto to miejsce odwiedzić, jest tu bardzo cicho i spokojnie. Dookoła rośnie bujna roślinność oraz mieszkają różne zwierzęta w tym wiele gatunków ptaków. Idealne miejsce na weekend, jeżeli chcemy spędzić ten czas aktywnie na łonie natury. Miejsce jest idealnie dostosowane do potrzeb spacerowiczów, ale również zwolenników aktywnego wypoczynku.

Duża Woda Pabianice

Miejsce to poleca się zwłaszcza miłośnikom przyrody, a także zwolennikom aktywnego trybu życia. Las i okoliczności zachęcają do dalekich spacerów, a niezwykłe widoki, czy krajobrazy sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy przenieśli się w inny, baśniowy świat. Na próżno jednak szukać w miejscowych jeziorach Utopców. Duża Woda Pabianice to rezerwat pełen ciszy i spokoju. Słychać tylko śpiew ptaków, które są tutaj bardzo liczne. W lesie wybudowano wygodne ścieżki rowerowe oraz biegowe, dla komfortu odwiedzin. Dzięki czemu pasjonaci sportu mogą wypoczywać aktywnie w tym niezwykłym kompleksie leśnym.

Jeżeli zdecydujemy się przyjechać do rezerwatu samochodem, nie należy obawiać się o miejsce do parkowania. Wokół Rezerwatu przygotowane są wygodne leśne parkingi, gdzie spokojnie można zostawić samochód i przesiąść się na rower, czy hulajnogę lub wyruszyć w długi odprężający spacer. Rezerwat „Duża Woda” w lesie Karolewskim to niepowtarzalna okazja do obcowania z przyrodą, ale także odcięcia się na moment od codziennych problemów i miejskiego zgiełku. Przybywający chętnie przy torfowiskach organizują pikniki i podziwiają niezwykłe dzieło Matki Natury.

Wielka Woda Pabianice

Przygotowane dla zwiedzających trasy spacerowe mają około 7 oraz 11 kilometrów. Niestety coroczne susze, które pojawiają się w naszym kraju od kilku lat, spowodowały, że ilość wody na torfowiskach diametralne zmalała. Wielka Woda Pabianice tym samym stała się znacznie Mniejszą Wodą. Wiele miłośników unikatowego mikroklimatu tego miejsca jest zmartwiona tym faktem, podobnie jak władze rezerwatu. Torfowiska i jeziora to również dom wielu gatunków zwierząt, roślin i owadów. Ich brak może spowodować gwałtowne wymarcie wielu stworzeń i roślin. Lato z roku na rok jest coraz bardziej suche, a opadów w ciągu roku coraz mniej. Takie miejsca jak Wielka Woda są zagrożone, ponieważ chociaż teren jest mokry i bagienny to niestety woda ta, prędzej czy później całkiem wyschnie. Dlatego warto pospieszyć się z wycieczką, bo nie wiadomo, jak długo natura pozwoli nam się cieszyć niezwykłymi torfowiskami. Nie mniej, sam las jest w sobie bardzo piękny, rosną w nim wysokie drzewa i gęsta roślinność. Miejsce to przypadnie do gustu rodzinom i osobom w każdym wieku.