Ewelina Cander: Sołtyska Terenina z pełnym zapasem energii i pomysłów

Ewelina Cander: Sołtyska Terenina z pełnym zapasem energii i pomysłów

Ewelina Cander od czterech miesięcy sprawuje funkcję sołtyski wsi Terenin. Ta 39-letnia kobieta emanuje niebywałą energią, która pozwala jej z entuzjazmem realizować działania na rzecz lokalnej społeczności. Jest autorką wielu inicjatyw i pomysłów.

Obecnie Ewelina koncentruje swoje siły na organizacji Pierwszego Festiwalu Historycznego. Zapytana o motywy, które skłoniły ją do podjęcia tego wyzwania, opowiedziała nam o naturze festiwalu i swojej wizji jego przebiegu.

Pani Ewelina, razem z mężem oraz trójką dzieci, mieszka w Tereninie od 3 lat po przeprowadzce z Hermanowa. Jak udało się jej, będąc „cudzoziemką”, tak szybko zdobyć serca mieszkańców i zostać ich przedstawicielką w roli sołtyski?

Kiedy jej koleżanka rezygnowała ze stanowiska sołtyski, zaproponowała Ewelinie kandydowanie na jej miejsce. Już wcześniej obie panie wspólnie realizowały kilka projektów. Pomimo początkowych oporów, 39-latka zaczęła rozważać taką możliwość.

Wybory odbyły się w kwietniu bieżącego roku. Spotkanie wyborcze zgromadziło wielu mieszkańców, a także przybyłego na niego wójta gminy Pabianice.

Pani Ewelina z początku wahała się, czy podjąć się tak dużej odpowiedzialności. W końcu jednak, jest matką, ma dom do prowadzenia i wiele obowiązków. Jednak aktywność to coś, co jest jej wpisane w charakter. Tym samym, można było przewidzieć, że ulegnie perswazji sąsiadów. Jej decyzja nie była dla rodziny niespodzianką. Była jedyną kandydatką na stanowisko i została jednomyślnie wybrana na sołtyskę Terenina.