Nowy mural historyczny na pabianickiej starówce

Nowy mural historyczny na pabianickiej starówce

Adam Wirski, znany jako Kruk, to artysta z Pabianic, który już nieraz pokazał swój talent. Tym razem w planach jest stworzenie muralu na jednej ze ścian budynku, stojącego w miejscu dawnej synagogi. To właśnie ta synagoga będzie tematem malunku. Skąd ta potrzeba upamiętnienia polskich Żydów z Pabianic? Otóż właśnie misja 80. rocznica likwidacji getta w Pabianicach. Również konieczne będzie postawienie nowej tablicy, ponieważ poprzednia głosiła nieprawdziwą treść.

Likwidacja getta w Pabianicach

Tematem nowego muralu jest jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń, jakie widziały Pabianice. Poprzez „likwidacja” nie mamy na myśli jedynie zakończenia pewnego etapu. Wiązała się ona z wymordowaniem Żydów, którzy je zamieszkiwali. Z dzisiejszej perspektywy brzmi to bardzo brutalnie, choć dla nazistowskich Niemiec było to coś zwyczajnego. Do dzisiaj człowieka przechodzą ciarki, kiedy czyta o hitlerowskich zbrodniach na terenie polski.

Getta, niestety, pojawiały się w wielu różnych miastach na terenie Polski. Najsłynniejsze było oczywiście warszawskie, ale nie było jedynie. Zamknięte dzielnice, gdzie separowano ludność żydowską od reszty społeczeństwa istniały w Rzeszowie, Łodzi czy chociażby w Krakowie. Dzisiaj takie miejsca należą już tylko do historii, ale historię należy znać, aby nigdy więcej nie musiała się powtórzyć.

Polacy pokochali murale

Jeszcze 20 lat temu malowanie po ścianach kojarzyło się z wandalizmem. Sztuka znana jako graffiti była częścią środowiska hip-hopowego, które miało swego czasu złą renomę w polskim społeczeństwie. Zmiany społeczne zaszły jednak dosyć daleko i ludzie doszli do wniosku, że sztuka powstająca na murach tak samo zasługuje na miano sztuki jak wszystkie pozostałe formy. Dzisiaj popularne stały się murale, które zachwycają praktycznie wszystkich. Co najczęściej jest ich treścią? Zwykle mural wiąże się jakąś określoną ideą. Czasem więc tą formą sztuki upamiętnia się jakąś znaną osobę, która niedawno zmarła. Innym razem tematem jest wydarzenie historyczne. Bez względu na tematykę, jaką wybierze artysta, mural to niezwykła forma sztuki, która zasługuje na podziw i uznanie w praktycznie każdej grupie społecznej i wiekowej. A jak będzie wyglądało następne dzieło Adama „Kruka” Wirskiego?