Brak prądu w Pabianicach. Gdzie i kiedy zabraknie elektryczności?

Brak prądu w Pabianicach. Gdzie i kiedy zabraknie elektryczności?

Brak prądu w Pabianicach. Kiedy będziemy potrzebować latarek?

Brak prądu w Pabianicach. Polscy dostawcy prądu mają w planach wyłączenie elektryczności w Pabianicach na kilka chwil. Sprawdźmy, w które dni, gdzie i o jakich godzinach braki prądu będą miały miejsce.

9.08.2021
  • Bociania, ul. Leśna
  • godziny 8.00 – 15.00
12.07.2021
  • ul. Rypułtowicka
  • godziny 8.00 – 14.00
18.08.2021
  • ul. Trębacka, ul. Piotra Bardowskiego, ul. Próżna
  • godziny 8.00 – 15.00

Jakie są powody wyłączenia prądu?

Od czasu do czasu dowiadujemy się, że w naszej okolicy grupa energetyczna planuje wyłączyć prąd. Nie zawsze jednak rozumiemy, dlaczego się tak dzieje. Otóż pojawia się kilka możliwych powodów, dla których taka procedura jest konieczna. Przykładem może być modernizacja sieci energetycznych. Podczas wykonywania takich prac elektryczność musi być wyłączona. Inaczej elektrycy, zajmujący się tym zadaniem, mogliby przypłacić za to życiem. Czasem też przyczyną mogą być zwykłe remonty, które akurat odbywają się w okolicy. Jeżeli jeden z etapów remontu wymaga wykonania pewnych czynności przy instalacji elektrycznej, również powinniśmy stawiać na bezpieczeństwo i prąd wyłączać.

Wyłączenie prądu czy awaria?

Informacje o wyłączeniach prądu powinniśmy śledzić, żeby podczas takiej sytuacji wiedzieć, czy brak prądu jest związany z awarią czy decyzją odgórną. Informacje tego typu można czerpać bezpośrednio ze stron operatorów energetycznych takich jak Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator i PGE Dystrybucja lub śledzić portale informacyjne. Jest to ważne, gdyż jeśli brak prądu zaplanowano z góry, to nic z tym nie zrobimy.

Brak prądu. Jak zgłosić?

Jeśli w naszym budynku dojdzie do braku prądu, a nie było wcześniej żadnych komunikatów, to możemy zgłosić awarię pod numer 991. Numer jest bezpłatny i czynny całą dobę. Zanim to jednak zrobimy, powinniśmy sami podjąć pewne kroki. Przede wszystkim sprawdźmy bezpieczniki w naszym domu/mieszkaniu. Czasem może się okazać, że małe zwarcie spowodowało wyłączenie bezpieczników i jedno pstryknięcie wystarczy, aby sytuację uratować.

Jeśli to nie zadziała, to przed zadzwonieniem na pogotowie energetyczne powinniśmy jeszcze sprawdzić kilka rzeczy. Jeżeli mieszkamy w bloku, to warto sprawdzić prąd na klatce schodowej. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy awaria dotyczy całej klatki czy tylko naszego mieszkania. Warto jeszcze sprawdzić skrzynkę na klatce, w której znajdują się zewnętrzne bezpieczniki. Nie każdy ma jednak do niej klucz i konieczne może być wezwanie elektryków z administracji.