Co warto zobaczyć w Pabianicach?

Co warto zobaczyć w Pabianicach?

Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Jest to miasto położone w województwie łódzkim w powiecie pabianickim. Znajduje się na drugim miejscu pod względem aglomeracji łódzkiej. Jest to bardzo historyczne miasto, posiadające wiele ciekawych miejsc, zabytków, muzeów oraz zielonej przestrzeni. Pabianice cenią sobie ciekawą infrastrukturę, zadbane ulice oraz parki, a także piękne miejsca, które zachwycą każdego turystę. Pabianice to również idealne miejsce dla każdego miłośnika sztuki renesansu, pięknych kościołów oraz pasjonatów historii. Z całą pewnością nie brakuje tu miejsc otoczonych piękną aurą przyrody, gdzie można odpocząć oraz spędzić czas aktywnie. Miasto można zwiedzić w tydzień, w weekend, czy nawet w jeden dzień. Co warto zobaczyć w Pabianicach? Oto najlepsze miejsca i atrakcje, które zachwycą każdego.

Pabianice – co warto zobaczyć w jeden dzień?

Mimo że Pabianice mają wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia, jest kilka miejsc, które trzeba koniecznie zwiedzić, będąc w mieście Pabianice. Co warto zobaczyć, mając tylko jeden dzień do dyspozycji? Na liście koniecznych do zobaczenia miejsc w Pabianicach z pewnością znajdzie się Lewityn, Park Rzeźby oraz Fabrykę Barucha. Warto odwiedzić te miejsca, ponieważ z całą pewnością zostaną na długo w Twojej pamięci.

Lewityn – MOSiR Pabianice. Co warto zobaczyć?

Obecnie duży kompleks rekreacji i wypoczynku jest po bardzo dużej modernizacji i robi wrażenie na każdym, kto tam zawitał. Najlepiej sprawdza się latem, kiedy mieszkańcy oraz turyści korzystają z Lewityn w celu słonecznego i kąpielowego spędzenia czasu. Nawet jeśli nie jesteś w Pabianicach podczas gorących temperatur i tak warto zawitać do tego miejsca. Jest tutaj ładnie, spokojnie, a teren jest bardzo zadbany. Nie brakuje tutaj również zabawy i rozrywki. Na terenie kompleksu znajduje się Park Linowy, plac zabaw, boisko do siatkówki, skate park, a zimą dzieciaki mogą spędzać czas na górce saneczkowej. Lewityn jest miejscem, którym zdecydowanie może popisać się miasto Pabianice. Co warto zobaczyć na terenie kompleksu? Cały teren jest zalesiony oraz posiada dużo alejek do spacerowania. Można również wypożyczyć rower i udać się na przejażdżkę. Lewityn jest miejscem, na którego terenie można wypocząć, a także zwiedzić go tylko turystycznie. Jeżeli przyjeżdżasz z rodziną, z pewnością spędzicie tutaj poświęcony czas bardzo przyjemnie.

Park Rzeźby Pabianice – co zwiedzać? 

Znajdujący się niedaleko pola golfowego A&A w Pabianicach Park Rzeźby to przedsięwzięcie wyjątkowe w podłódzkim mieście. Jest to bardzo ciekawe miejsce, w którym warto spędzić kilka chwil w bardziej lub mniej słoneczny dzień. Park Rzeźby w Pabianicach idealnie sprawdza się w obiektywach wszystkich miłośników fotografii. Każdy, kto interesuje się robieniem zdjęć, zajrzał do Parku, będąc w Pabianicach w celu uchwycenia kilka wspaniałych ujęć rzeźb na tle bogatej w zieleń przestrzeni. W Parku znajduje się około 20 rzeźb artystów z całego świata! Jest to miejsce bardzo wyjątkowe, którym wyróżnia się miasto Pabianice. Co warto zobaczyć, przechodząc się ścieżkami parku? Na pewno warto pochylić się na rzeźbami naszych polskich artystów. Rzeźba „Victoria” Zdzisława Lisewskiego oraz „Wtulony” Tomasza Koclęgi robią wrażenie na każdym z odwiedzających oraz dodatkowo pobudzają poczucie dumy z wielkich rzeźbiarzy obywatelstwa polskiego. 

Fabryka Barucha Pabianice – co zwiedzać?

Będąc w Pabianicach na jeden dzień, warto zobaczyć okolice Fabryki Barucha. Więcej mówi turystom nazwa hotelu ze spa “Fabryka Wełny”, dzięki któremu miasto zdobyło popularność. Pabianice tak samo jak Łódź posiadają przeszłość fabryczną, przemysłową i włókienniczą. Kiedy przemysł upadł, wszystkie te miejsca zaczęły popadać w ruinę. Na szczęście teraz większość w tych budynków ulega modernizacji w celu wykorzystania ich w innych celach. Pewnie każdy z turystów województwa łódzkiego kojarzy wielką bogatą pod względem infrastruktury MAnufakturę. Pabianice posiadają coś podobnego, w związku z czym warto poświęcić kilka chwil na odwiedzenie tego miejsca. Zobaczyć można tutaj XIX-wieczny Dom Tkacza, który jest pozostałością włókienniczej świetności miasto Pabianice. Co warto zobaczyć, będąc w tym miejscu? Aktualne w fabryce wełny znajduje się hotel i restauracja. Idea ta powstała w wyniku nakręcenia na terenie fabryki filmu „Ziemia Obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy. To właśnie w starej fabryce rodziny Baruchów powstało większa ilość scen kultowego filmu. 

„Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic, to razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę.”

Pabianice – co zwiedzać w mieście przez weekend?

Jeśli jesteś w Pabianicach i masz do dyspozycji więcej niż jeden dzień to tylko korzyści dla Ciebie. Miasto bogate jest w wiele miejsc wartych zobaczenia, a jeśli zostajesz tutaj na weekend, na pewno nie będzie Ci się nudzić. Pabianice cieszą się dużą ilością pięknych, zadbanych parków dostępnych dla mieszkańców i przyjezdnych każdego dnia. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki sakralnej, z pewnością spodobają Ci się wszelkie świątynie religii chrześcijańskiej. Co warto zobaczyć w Pabianicach, mając do dyspozycji cały weekend? Oto kilka propozycji

Pałac Enderów – co warto zobaczyć w Pabianicach? 

Po przeciwnej stronie skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego znajduje się jedna z najpiękniejszych rezydencji fabrykanckich i najwspanialsza rezydencja w Pabianicach. Dawny pałac rodziny Enderów został wzniesiony w 1883 roku w stylu eklektycznym. Wszystkim miłośnikom pięknych wnętrz z pewnością spodoba się wystrój rezydencji w środku. Obrazy, drzeworyty, miedzioryty, zabytkowe meble oraz inne przedmioty sztuki orientalnej można podziwiać we wnętrzu tego obiektu. Takie cudowne, bogate wnętrzem domu Enderów cieszy się uznaniem wśród turystów przyjeżdżających do miasta Pabianice. Co zwiedzać w środku? Do dziś zachowane  zostały m.in.: kominki, boazeria, piękne żyrandole oraz malarstwo sufitowe. Warto poświęcić kilka chwil, aby wejść do środka i zachwycić się pięknym wystrojem wnętrz dawnego domu rodziny Enderów.

Kościół świętych Piotra i Pawła w mieście Pabianice – co zwiedzić?

W centrum Pabianic przy ulicy Zamkowej 8 znajduje się świątynia parafii ewangelicko-augsburskiej. Jest to obiekt zabytkowy z bardzo ciekawą historią powstania. Kościół został zaprojektowany przez Franciszka Reinsteina – przedstawiciela klasycyzmu oraz  polskiego architekta niemieckiego pochodzenia. JEdyny taki kościół ewangelicki i jednocześnie jedyna rotunda w mieście Pabianice. Co zwiedzić w środku? W świątyni znajduje się marmurowa Chrzcielnica, która została sprowadzona w 1864 roku z Saksonii. Ołtarz zaś posiada dwie kondygnacje, a obraz ołtarzowy przedstawia Jezusa modlącego się w ogrodzie Gethsemane. Jest to dzieło polskiego artysty Wojciecha Gersona, który był założycielem Zachęty.

Kościół św. Mateusza – co warto zobaczyć w Pabianicach? 

Jeśli jesteś miłośnikiem architektury renesansowej, to kościół św. Mateusza w Pabianicach na pewno zrobi na Tobie wrażenie. Nieduża, lecz bardzo interesująca świątynia znajduje się niedaleko zachodniej części Starego Rynku w mieście Pabianice. Zwiedzanie wnętrza jak i zewnętrznej strefy jest możliwe, aczkolwiek w związku z odbywanymi w kościele Mszami Świętymi, lepiej sprawdzić wolne godziny na stronie internetowej parafii. Ciekawość wśród turystów wzbudzają okoliczności powstania świątyni. Drewniana budowla sakralna stanęła w tym miejscu w połowie XIV stulecia. Kościół mimo ciasnoty i małej ilości miejsca, był miejscem gościny królów Polski – Władysława Jagiełłę i Kazimierza Jagiellończyka. Główne wejście zdobi herb kapituły krakowskiej i miasta Pabianic – Trzy Korony. Droga do kościoła jest bardzo prosta, dlatego warto poświęcić kilka minut i udać się do tej świątyni w całości oddającej charakter sztuki renesansu. 

Dwór obronny kapituły krakowskiej, czyli muzeum miasta Pabianice – co zwiedzić?

Kościół św. Mateusza to nie jedyny obiekt sztuki renesansu w mieście Pabianice. Co warto zobaczyć niedaleko świątyni? Po drugiej stronie ulicy Zamkowej stoi dawny dwór obronny kapituły krakowskiej – najcenniejszy z zabytków pabianickich. Dawniej rezydowali tutaj tenutariusze i starostowie pabianiccy. Obecnie w murach budynku znajduje się Muzeum Regionalne miasta Pabianice. Co zwiedzić w środku? Muzeum udostępnia zwiedzającym eksponaty i pamiątki związane z miastem Pabianice oraz jego regionem. Obecne tutaj zbiory podzielone są na dział historyczny, archeologiczny oraz dział kultur materialnych. Dodatkowo turyści mogą podziwiać m.in.: wyposażenie warsztatu szewskiego, tkacza chałupnika oraz kuźni.  Nieopodal zamku znajduje się Park im. Juliusza Słowackiego, który również cieszy się obecnością dużej liczby osób. 

Zielone Pabianice – zwiedzanie przyrodniczych zakątków miasta 

Pabianice są bardzo bogate w zielone, zadbane parki dostępne dla mieszkańców oraz odwiedzających miasto. W województwie łódzkim licznymi miejscami przyrodniczymi wyróżnia się właśnie miasto Pabianice. Zwiedzanie zielonych zakątków miasta jest możliwe w każdym dniu. Co warto zobaczyć w Pabianicach na terenie miejskich parków? Oto kilka propozycji zielonych terenów, które zachwycą niejednego miłośnika przyrody. 

Park przy Zamku Pabianice – zwiedzanie parku im. Juliusza Słowackiego

Tuż przy słynnym dworze obronnym kapituły krakowskiej znajduje się poddany kilka lat temu modernizacji Park Słowackiego. Jest to idealnie miejsce na krótszy bądź dłuższy spacer po zwiedzeniu muzeum miasta Pabianice. Zwiedzanie Parku jest możliwe tylko w określonych godzinach, ponieważ bramy terenu są zamykane. W związku z tym warto odwiedzić stronę internetową Parku Słowackiego, aby zobaczyć, w jakich godzinach można odwiedzić teren. Wśród wszystkich licznych parków w mieście Pabianice, ten powinien znaleźć się na pierwszym miejscu. Można poczuć klimat sprzed kilkudziesięciu lat, co dodatkowo pobudza położenie parku nad brzegiem rzeki Dobrzynka. To tutaj znajduje się plac do gry w szachy. Do dyspozycji odwiedzających dostępne są cztery szachownice o wymiarach 3,2 × 3,2 m. Pionki stanowią nie tylko ciekawy element parku, ale również figury można wypożyczyć w prawie każdy dzień tygodnia, w poszczególnych godzinach. 

Dlaczego warto grać w szachy?

O korzyściach, jakie wynikają z regularnej gry w szachy, pisał m.in. Benjamin Franklin w swojej publikacji pod tytułem „Moralność gry szachowej”. Ten wielki człowiek wyróżnił wiele plusów, w tym m.in.umiejętność właściwego obserwowania, szybka reakcja, przezorność, skupienie i rozwaga. Według Franklina sposób, w jaki postępujemy podczas gry w szachy, przekłada się również na inne aspekty życia. Udowodniono naukowo, że szachy poprawiają umiejętności arytmetyczne, wpływają na zwiększenie IQ oraz poprawiają zdolności intelektualne. Oprócz tego wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych, a także kształcą umiejętności krytycznego myślenia. Jest wiele, wiele powodów, które mówią o tym, dlaczego warto grać w szachy. Pabianice zadbały o to, aby zwykła gra w szachy była również świetną zabawą. Rozgrywanie partii na planszy o wymiarach 3,2 × 3,2 m przenosi nas do sceny z Harry’ego Pottera, a na dodatek jeszcze bardziej poszerza nasze umiejętności przestrzennego widzenia. 

Park Wolności – co warto zobaczyć w Pabianicach?

Opuszczając miasto Pabianice, kierując się w stronę Łaska, można zobaczyć po lewej stronie przypominający do złudzenia wysoki las. To właśnie w rzeczywistości Park Wolności, który posiada na karku niemal stuletnią historię. Dawniej wszyscy mówili na to miejsce „Strzelnica”, ponieważ park był trochę dziki, bez szczególnych zasad użytkowania. Teraz wygląda zupełnie inaczej. Park Wolności został odnowiony i bardziej uporządkowany. W związku z tym przyjeżdżają tam mieszkańcy nie tylko na wolną zabawę i leśne tory przeszkód, ale również, żeby odpocząć i pospacerować po wielkiej, zadbanej przestrzeni leśnej. Zbudowano w nim plac zabaw, bardzo ciekawy, w formie linarium. Oprócz miejsc dla dzieciaków znajdują się tutaj również miejsca do ćwiczeń. 

Las Karolewski – ciekawe miejsca w Pabianicach

Na Południe od Pabianic leży słynny Las Karolewski, przy osadzie Hermanów. Jest to największy kompleks leśny w sąsiedztwie miasta, posiada ok. 11 km2 powierzchni. Jeżeli uwielbiasz przyrodnicze, zielone klimaty, to idealne miejsce na bardzo długie przyjemne spacery, a także, aby spędzić aktywnie czas. Na terenie lasu znajdują się dwie trasy rowerowe o długości 7 oraz 11 kilometrów. Las Karolewski ma wytyczone trasy biegowe i rowerowe, dlatego zarówno osoby aktywne, jak i odpoczywające mogą spędzić swój wolny czas w lesie w tym samym momencie. Co warto zobaczyć w Pabianicach leśnych? Pośród plątaniny dróg i bardzo wąskich ścieżek, można odnaleźć wiele ciekawych miejsc. Znajduje się tutaj torfowisko „Duża Woda”, które stanowi idealne miejsce na zorganizowanie popołudniowego pikniku. Aby ułatwić odwiedzającym dojazd do parku, przygotowano leśne parkingi, do których można dojechać od wsi Hermanów lub Chechło Drugie. Z parkingu należy udać się prosto leśną ścieżką i dojść do czerwonego szlaku. Od parkingu do jeziora Duża Woda jest niecałe 2 km spaceru. 

Inne ciekawe miejsca w Pabianicach – co warto zobaczyć w okolicach?

Jeśli zobaczyłeś już wszystko w mieście Pabianice i twierdzisz, że poznałeś już wszystkie jego sekrety, warto udać się na przejażdżkę poza granicami miasta. Okolica Pabianic to bogactwo ciekawych, przyrodniczych miejsc. Na pewno warto tutaj wspomnieć o osadzie rybackiej „Sereczyn”. W ostatnich latach miejsce to zostało bardzo zmodernizowane. Przybyło dużo nowych stolików, przy których można zjeść smaczną, złowioną, smażoną rybę. Osada rybacka to przestronne miejsce, gdzie można zjeść bardzo dobry obiad, napić się pysznej kawy oraz pospacerować ciekawymi przyrodniczymi ścieżkami. Bardzo tutaj klimatycznie, a na terenie Osady można zobaczyć zwierzęta takie jak konie czy osły. Oprócz tego jest to również świetne miejsce rozrywki. Dla wielbicieli wspólnej zabawy, na terenie Osady znajduje się paintball, z którego można korzystać w określonych godzinach oraz można również pojeździć na quadach na wytyczonych trasach.

Ciekawe miejsce w Pabianicach – Młyny w Ldzaniu-Talarze

Niedaleko Pabianic w miejscowości Ldzań znajdują się dwa zachowane młyny wodne. Dokładnie można zobaczyć je nad brzegiem Grabi. XIX-wieczne młyny zostały wpisane w ostatnich latach do rejestru zabytków. Co ciekawe, nadal w największym z nich znajdują się narzędzia napędu wodnego oraz działająca jeszcze turbina elektryczna. Aktualnie młyny są pod własnością prywatną. W Ldzaniu znajdują się bardzo ciekawe miejsca. W Pabianicach jeśli zapytanie mieszkańców o godne odwiedzenia miasta w okolicach, na pewno powiedzą wam właśnie o Ldzaniu. Wśród ciekawych miejsc w okolicach Pabianic warto wyróżnić Kościół w Dobroniu z XVIII wieku, który prezentuje się bardzo klimatycznie. Do rejestru zabytków został wpisany w 1967 roku i jest obiektem wartym zobaczenia.